Czym jest kobiecość?

Czym jest kobiecość?
Opublikowano: 17 paź, 2020

Kobiecość.  Czy istnieje dzisiaj jej jedna stała definicja? Czy też kobiecość to wielka gama cech, która wciąż jest odkrywana?

Ogólnie rzecz biorąc,  pod hasłem kobiecości rozumiemy cechy, wygląd, zainteresowania i zachowania, które są bardziej typowe dla kobiet niż dla mężczyzn. Pojęcie kobiecości bardzo ewoluowało w przeciągu ostatniego wieku, w głównej mierze z powodu rozwoju feminizmu. Dlatego dziś każdy może mieć właściwie inne wyobrażenie na temat kobiecości.  Dawniej postrzegano kobiety jako istoty piękne, kruche, delikatne, dobre. Kobiety kojarzone były z byciem dobrą matką i opiekunką domowego ogniska. W dzisiejszych czasach kobiecość może być łączona również z niezależnością, asertywnością i ambicją. Słynna feministka w 1949 r. napisała, że: „nikt nie rodzi się kobietą, ale raczej staje się nią”.

Jednakże zgodnie z prawem natury cechy kobiece kształtują się już z chwilą, gdy plemnik połączy się z komórką jajową. Istnieją pewne właściwości określające kobiecość, zwłaszcza te fizyczne, naturalne, które nie mogą być zastąpione przez żadne inne. Kobiecość od strony czysto biologicznej zaczyna się tam, gdzie człowiek, mimo tak ogromnego postępu technologicznego, wciąż nie ma dostępu i możliwości ingerencji.  

To, w jaki sposób dziewczynka rozwija się i jaką kobietą się stanie, zależy w głównej mierze od jej rodziców. Ojciec w życiu córki staje się wzorem dla jej przyszłego partnera, a sposób funkcjonowania rodziny, który często przypisuje się matce, jest często kopiowany przez córkę w życiu dorosłym. Mówi się, że kobieta jest kobieca dzięki męskości mężczyzny, a mężczyzna jest męski w pełnej swej naturze dzięki kobiecości kobiety w jego życiu. Nawet plemniki przechodzą ostateczne stadium uzdolnienia ich do zapłodnienia (zwane kapacytacją) dopiero w śluzie  kobiety.

Niektórzy twierdzą, iż kobieta jest piękna, kiedy jest dobra i swoją dobrocią obdarowuje najbliższych. Bardzo ciekawe jest porównanie kobiety do pszczoły, która ciągle ma coś do wykonania i jest w nieustannym ruchu, by wspomagać swoich bliskich. Według mnie kobiecość to czułość, ciepło, wyrozumiałość, umiejętność bycia blisko. Kiedyś bliski mi mężczyzna powiedział, że kobieta jest kobieca wtedy, kiedy czuje się pewnie w swoim ciele, bez względu na to, jakie jest jej ciało. W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na ciało jako podstawę kobiecości. Nic bardziej mylnego. Wygląd jest jedną z cech, które wynikają z kobiecości serca danej kobiety, a nie z narzuconych przez innych trendów. Świat chce, abyśmy kreowały się na kobiety, a my mamy odkryć w sobie kobietę poprzez poznanie i akceptację siebie. Poznanie siebie to nic innego jak odkrycie sensu własnego ciała i duszy. Cechy kobiecości nabierają różnej intensywności w zależności od wieku i danej sytuacji w życiu. Są kobiety, które głębię swojej kobiecości odkrywają w zdolności do macierzyństwa, potem będąc babcią. Niektóre panie realizują swoją potrzebę opiekuńczości, dawania ciepła poprzez służbę innym w pracy zawodowej lub w wolontariacie.

Kobiecość trzeba w sobie rozwijać, zwłaszcza w relacjach z najbliższymi. Kobieta, która szanuje siebie, jest szanowana przez innych. Każdy człowiek potrzebuje do szczęścia być kochany,  ale pragnie też kochać. Niektórzy porównują rolę kobiety do światła świecy, która mimo że się spala i niknie, poprzez pomoc innym oświetla ich swoim blaskiem. Kobieta powinna miłością ożywiać swoje środowisko, a przez dobroć być jego ozdobą.

Czego nie przegapić w kobiecości? Kobiecość to przede wszystkim siła i dojrzałość, które są podporą i ostoją nie tylko dla niej samej, ale dla wszystkich, którzy ją spotykają.

Zobacz również

1 komentarz

  1. emmaryba

    Z książek przeczytanych do mojej pracy magisterskiej zapamiętałam, że ojciec jest raczej punktem odniesienia dla córki, niż wzorem dla wybieranego partnera. Jest bardzo ważny dla akceptacji siebie, swojej płci i poczucia własnej wartości. Ale partnera wybiera z reguły jako przeciwieństwo ojca – w jakichś ważnych dla siebie cechach… I to ma uzasadnienie genetyczno-hormonalne… 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *