Znaczenie różnic między kobietą a mężczyzną

Opublikowano: 2 gru, 2020

Kobieta i mężczyzna różnią się od siebie fizycznie. Nikt nie ma wątpliwości co do tego faktu. Ich odmienność objawia się nie tylko na zewnątrz ciała, co jest dostrzegalne gołym okiem, ale również wewnątrz, mniej widocznie, w układzie rozrodczym,  w gospodarce hormonalnej, w budowie mózgu.

Ona i on

Oprócz podstawowych różnic fizycznych, naukowcy ostatnio zauważyli, iż różnimy się kolorem skóry. Kobiety mają delikatnie zielonkawy odcień, a mężczyźni czerwony. Kobiety mogą pochwalić się lepszym wzrokiem, a mężczyźni posiadają ponoć o 10% większy nos. Nie od dzisiaj wiadomo, że w mózgu kobiety jest więcej połączeń między dwiema półkulami, decyduje to o większej wymianie informacji. Dlatego w przypadku chorób neurologicznych kobiety szybciej wracają do zdrowia. Natomiast jeśli chodzi o depresje i uzależnienia, panie są bardziej podatne niż panowie. Powszechnie uważa się, że zdolności matematyczne i przestrzenne to domena mężczyzn. Natomiast kobiety wyprzedzają ich pod względem językowym. Panowie generalnie są sprawniejsi fizycznie, a panie są bardziej precyzyjne w zakresie małych ruchów podczas czynności manualnych. Kobiety cechuje niższa samoocena.

Dzisiaj próbuje nam się wmówić, że możemy zupełnie zmienić płeć. Jeśli jesteś kobietą, a chcesz być mężczyzną, to nie ma problemu. Medycyna proponuje wiele możliwości w tej dziedzinie. Przechodzi się kurację hormonalną, poddaje się operacji chirurgicznej zewnętrzne i wewnętrzne organy, zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Ludzie  zmieniają również sposób zachowania czy pasje.

Czy faktycznie przez te korekty można uzyskać zupełną zmianę wszystkich cech typowych dla danej płci? I wreszcie: czy można osiągnąć szczęście, dokonując takich zmian?

Znaczenie różnic

Dlaczego więc zostaliśmy obdarzeni takimi różnicami? Czy po to, by je sobie wytykać i dążyć do ich zniwelowania? Czy raczej nie po to, by zbudować razem coś nowego, wspólnego i wspaniałego?

Podstawowe różnice fizyczne mają ogromne znaczenie w akcie płciowym. Owoc uzupełnienia się dwóch różnych fizyczności jest jedyny i niepowtarzalny.

O ile łatwo możemy określić różnice anatomiczne, o tyle trudniej nam dostrzec i zaakceptować rozbieżności w zachowaniu, myśleniu, reakcjach, oczekiwaniach, odczuciach czy potrzebach. Jednakże z doświadczeń specjalistów pracujących z małżeństwami w kryzysie najczęściej wynika, iż mężczyźni mają pretensje do kobiet, że są kobiece i myślą jak kobiety, a panie mają żal do panów, iż są zbyt męscy, bo zachowują się typowo jak mężczyźni. Czyż nie zabrnęliśmy za daleko?

Podobno prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić co najmniej jednego syna. Natomiast prawdziwa kobieta nigdy nie ma czasu i nie ma w co się ubrać, ale za to potrafi z niczego zrobić zupę, jest mistrzynią w wykonywaniu kilku zadań jednocześnie. Ta wielozadaniowość jest zupełnym przeciwieństwem wobec wykonywania przez mężczyznę jednego zadania.

Mężczyźni są przebojowi, aktywni, odważni, racjonalni, pewni siebie, opanowani, powściągliwi, ale też  agresywni, aroganccy i bezwzględni,. Kobiety są wrażliwe, empatyczne, delikatne, uczuciowe, gadatliwe, opiekuńcze, uważne, ciepłe, uległe i emocjonalne. Dbają o ognisko domowe. Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus.

Kobiety mówią około 30 000 słów dziennie, a mężczyźni 7 000. Kobieta potrzebuje być wysłuchana, o czym mężczyzna powinien pamiętać. Natomiast mężczyzna potrafi nic nie robić i o niczym nie myśleć w jednym momencie, co spotyka się z kompletnym niezrozumieniem ze strony kobiet. Panie często mylnie oczekują od panów, żeby się domyślili, co powinni zrobić, tymczasem oni preferują konkretną i sprecyzowaną listę zadań.

W związku ważny jest kompromis. Dlatego się różnimy, abyśmy mogli się uzupełniać. Pójść na kompromis oznacza zrezygnować ze swoich potrzeb na rzecz całości związku. Wydaje się, że coś tracimy, a rzeczywiście zyskujemy o wiele więcej dla nas obojga.

Partnerstwo w małżeństwie jest efektywne, jeśli każdy z małżonków zajmuje się tym, w czym jest lepszy z natury. Kobiety zarządzają relacjami, organizują spotkania, dbają o to, jak się ubrać, co kupić na prezent. Natomiast mężczyźni lepsi są w decyzjach dotyczących rzeczy materialnych. Istotne, aby odpowiednio dzielić się władzą właśnie w tych obszarach i co najważniejsze – doceniać wkład zarówno jednego, jak  i drugiego.

Władza w domu zarówno mężczyzny i kobiety powinna służyć dobru całej rodziny. Nadużywanie jej przez kogokolwiek dla swoich celów prowadzi do zachwiania równowagi w relacji.

Różnimy się. I co dalej?

Kobieta i mężczyzna mogą wykonywać te same role, jednak nie da się ukryć, że natura stworzyła nas w ten sposób, że pewne zadania są łatwiejsze dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Są to rozbieżności, na które, wbrew dzisiejszym dążeniom, nie mamy wpływu. Te różnice istotnie wpływają na całokształt płci i wszystkie jej obszary.

Dzisiaj wyróżnia się płeć biologiczną, seksualną, hormonalną, psychologiczną, kulturową. Jednakże są zwolennicy teorii, iż stereotypy męskości i kobiecości mają charakter ponadkulturowy.

Płeć zatem nie jest czymś, co możemy wybrać lub zmienić w całości. Płeć zgodnie z definicją słownika PWN to zespół cech pozwalających podzielić osobniki danego gatunku na 2 grupy oznaczone jako męskie i żeńskie, odgrywające uzupełniające się role w procesie rozrodu. Można więc częściowo zmieniać cechy płci, ale całokształtu nie potrafimy zmienić. Płeć kształtowana jest już w łonie matki i jest nam dana do przeżycia zgodnie z jej zaletami i trudnościami.

Istotne jest, by kobieta i mężczyzna koncentrowali się na tym, co ich łączy, a nie dzieli. Świadomość różnic międzypłciowych nie powinna być przyczyną konfliktów, a budulcem w tworzeniu pełni i jedności między nimi. Są przecież wspólnotą osób, które się wzajemnie obdarowują, tworząc nową rodzinę.

Beata
Mężatka od 15 lat, mama dwójki dzieci, z wykształcenia ekonomistka. Moją pasją są książki, śpiew i rodzinne wypady w góry.

Zobacz również

HPV – co to jest?

HPV – co to jest?

HPV – CO TO JEST ? CZY JEST GROŹNE ? JAK SIĘ USTRZEC? HPV  to wirus. Nazywany inaczej wirusem brodawczaka...

Szczęście a przyjemność

Szczęście a przyjemność

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy przyjemność oznacza szczęście, a szczęście jest tożsame z przyjemnością?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *