Czy to ciąża?
W dziale „Czy to ciąża?” zamieściliśmy fragmenty pytań z forów internetowych. Wszelkie informacje umożliwiające identyfikację osób zamieszczających cytowane posty zostały zmienione. Nie upubliczniamy żadnych pytań przesyłanych bezpośrednio do Telefonu Zaufania „Kobieta w pigułce” ze względu na anonimowy charakter działań poradni.
W dziale
- 1 Czy to ciąża?
- 1.1 Ciąża po pettingu
- 1.2 Stosunek przerywany a ryzyko ciąży
- 1.3 Czy owulacja pod koniec cyklu jest możliwa?
- 1.4 Pierwszy raz i ciąża?
- 1.5 Spóźniona miesiączka
- 1.6 Ryzyko zajścia w ciążę w bieliźnie
- 1.7 Stosunek przerywany a ciąża
- 1.8 Zsunięta prezerwatywa a ryzyko zajścia w ciążę
- 1.9 Śluz z małą ilością krwi - czy to ciąża?
- 1.10 Biały śluz - objaw ciąży?
- 1.11 Wytrysk na bieliznę a ryzyko ciąży
- 1.12 Dotykanie narządów intymnych a ciąża
- 1.13 Stosunek przerywany po alkoholu a ciąża
- 1.14 Stosunek przerywany w trakcie miesiączki a ryzyko ciąży
- 1.15 Boję się, że jestem w ciąży
- 1.16 Nieregularne cykle i zsunięta prezerwatywa a możliwość zajścia w ciążę
- 1.17 Męski śluz przeniesiony do pochwy a ciąża
- 1.18 Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży
- 1.19 Czy można zajść w ciążę w drugim dniu po okresie?
- 1.20 Pierwszy raz i stosunek przerywany a ciąża
- 1.21 Wpadka z narzeczonym, spóźniona miesiączka i test negatywny
- 1.22 Petting po alkoholu a ciąża
- 1.23 Współżycie z prezerwatywą a ryzyko ciąży
- 1.24 Wprowadzenie spermy palcami a ciąża
Ciąża po pettingu
Odpowiedź:
Plamienie implantacyjne (inaczej: krwawienie implantacyjne) pojawia się u niektórych kobiet, kiedy zarodek dociera do macicy i tam się zagnieżdża. Proces ten ma miejsce pomiędzy 6. a 12. dniem od zapłodnienia.
Po czterech dniach dostałaś najprawdopodobniej miesiączkę. Krwawienie miesięczne istotnie różni się od plamienia implantacyjnego obfitością oraz zabarwieniem. Krew miesiączkowa ma intensywnie czerwony kolor natomiast plamienie jasnoróżowy. Krwawienie miesięczne może posiadać skrzepy, natomiast plamienie jest bez skrzepów. Więc jeśli zauważyłaś skrzepy, to znaczy, że to menstruacja a nie plamienie implantacyjne.
Stres może również wpływać na przesunięcie miesiączki, ale dwa tygodnie to długo, konieczna jest konsultacja ginekologiczna.
Stosunek przerywany a ryzyko ciąży
Jakie tutaj widzicie Państwo ryzyko ciąży?
Odpowiedź:
Jeśli współżycie miało miejsce w fazie płodnej cyklu, wówczas „brak” widocznego wytrysku partnera nie zabezpiecza przed ciążą. Przed wytryskiem wydziela się preejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z prącia podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki.
Czy owulacja pod koniec cyklu jest możliwa?
Odpowiedź:
Proces owulacji jest bardzo skomplikowany i trwa około 72 godzin. Musi nastąpić cała kaskada zdarzeń, aby mogło dojść do uwolnienia komórki jajowej. Nie jest więc możliwa owulacja w 27.d.c., jeśli cykl trwa jedynie 28 dni. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że mając zwykle cykle 28-dniowe każdy następny będzie miał również tyle samo dni. Brązowy śluz, tzw. brudzenie, pod koniec cyklu wskazuje na konkretne zaburzenia, którymi musi zająć się specjalista.
Pierwszy raz i ciąża?
Odpowiedź:
Objawy przed okresem, na które Pani wskazuje, świadczą o końcu II fazy cyklu. W tym czasie nie może dojść do zapłodnienia. Natomiast krwawienie po stosunku, przechodzące w plamienie należy powiązać z pierwszym współżyciem. Jeśli przy kolejnych zbliżeniach, pojawi się krwawienie, to koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem. Stres ma ogromny wpływ na wskaźniki płodności. Może niestety tak rozchwiać cykl kobiety, że miesiączka nie pojawia się o czasie…
Spóźniona miesiączka
Odpowiedź:
Jeżeli prawidłowo wyliczyłaś długość cyklu – jedenastodniowe opóźnienie cyklu wymaga konsultacji z ginekologiem. Być może infekcja i nieprawidłowy sposób odżywiania rozregulowały Twój organizm. Ważne jest, by ginekolog Cię przebadał, bo tylko lekarz może postawić wiarygodną diagnozę.
Ryzyko zajścia w ciążę w bieliźnie
Odpowiedź:
Nie jest możliwe. Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest bezpośredni kontakt narządów rodnych.
Stosunek przerywany a ciąża
Odpowiedź:
Zagnieżdżenie implantacyjne ma miejsce między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu. Jeżeli piąty dzień cyklu był w fazie płodnej cyklu, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Przed wytryskiem wydziela się prejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki. Proponuję powtórzyć test ciążowy– teraz jego wynik będzie już wiarygodny.
Zsunięta prezerwatywa a ryzyko zajścia w ciążę
Odpowiedź:
4 dni przed okresem prawidłowo wyznaczone w cyklu są dniami niepłodnymi.Jeśli miała Pani miesiączkę w oczekiwanym terminie, to ciąża nie jest możliwa. Pisze Pani o nietolerancji laktozy, zatem mdłości najprawdopodobniej były wynikiem wypicia dużej ilości napoju zawierającego szkodliwy alergen.
Śluz z małą ilością krwi - czy to ciąża?
Odpowiedź:
Istotne jest, w jakim dniu cyklu pojawił się śluz podbarwiony krwią, tzw. plamienie. To plamienie może mieć wielorakie przyczyny, od zmian w narządzie rodnym po zmiany hormonalne. Tym bardziej, że ma Pani zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. Konieczna jest w tym wypadku konsultacja ginekologiczna.
Biały śluz - objaw ciąży?
Odpowiedź:
Biały śluz może być oznaką rozwijającej się infekcji. Konieczna jest wizyta u ginekologa. Współżyła Pani siódmego dnia cyklu. Przy tak długich cyklach siódmy dzień należy najprawdopodobniej do fazy niepłodnej.
Wytrysk na bieliznę a ryzyko ciąży
Odpowiedź:
Nie, tylko bezpośredni kontakt narządów rodnych umożliwi przedostanie się plemników do szyjki macicy..
Dotykanie narządów intymnych a ciąża
Odpowiedź:
Nie można określić na pewno, że był to dzień niepłodny. Najprawdopodobniej tak. Możliwość zapłodnienia jest bardzo mała.
Stosunek przerywany po alkoholu a ciąża
Odpowiedź:
Przed wytryskiem wydziela się preejakulat. Jest to wydzielina, w której znajdują się żywe plemniki. Jeśli Twoja dziewczyna była w okresie płodnym cyklu, mogła zajść w ciążę.
Stosunek przerywany w trakcie miesiączki a ryzyko ciąży
Odpowiedź:
Przed wytryskiem wydziela się preejakulat. Jest to wydzielina, w której znajdują się żywe plemniki.By stwierdzić, czy był to czas niepłodności, musiałabyś prowadzić obserwacje temperatury i wiedzieć, czy w Twoim poprzednim cyklu była owulacja. Jeśli poprzedni cykl był bezowulacyjny– jajeczkowanie może nastąpić nawet tuż po krwawieniu. Zazwyczaj w regularnym cyklu, który trwa od 26 do 28 dni, trzeci dzień należy do fazy niepłodnej, jeśli w tych dniach nie pojawił się śluz. W trakcie miesiączki ciężko jest zaobserwować, czy pojawił się już śluz. Warto zaczekać do zakończenia miesiączki, by rozpoznać czas niepłodny.
Boję się, że jestem w ciąży
Odpowiedź:
Nie jest możliwe, by plemnik dotarł do komórki jajowej przez ubranie. Nie jesteś w ciąży, natomiast wyczuwam, że objawy, jakich doświadczasz wywołują w Tobie duży strach. Kochasz swojego chłopaka? Czujesz, że on Cię kocha? Rozmawialiście o tym, co zrobiłby w sytuacji, gdybyś była w ciąży? Dobre doświadczenie największej bliskości z drugą osobą przynosi radość i pogłębia bliskość. Kobieta wtedy czuje spokój. Lęk jest ważną wskazówką. Dlaczego się pojawia?
Nieregularne cykle i zsunięta prezerwatywa a możliwość zajścia w ciążę
Odpowiedź:
Plamienie, o którym piszesz, jest najprawdopodobniej związane z jajeczkowaniem. U niektórych kobiet właśnie delikatne plamienie w trakcie cyklu (nie dłuższe nić 1-2 dni) świadczy o tym, że miały owulację. Jeżeli Twój najkrótszy cykl w ciągu ostatnich 12 miesięcy trwał 25 dni, wówczas pierwsze pięć dni uznajemy za niepłodne (chyba że pojawił się śluz). Czwarty dzień cyklu możemy zaliczyć zatem do fazy niepłodności względnej, przedowulacyjnej, ale tylko w sytuacji, gdy masz pewność, że w cyklu poprzednim była owulacja.
Męski śluz przeniesiony do pochwy a ciąża
Odpowiedź:
„Śluz”, o którym piszesz, to nasienie męskie lub preejakulat. Składa się z plemników i substancji odżywczych. Jeśli nasienie męskie ma kontakt ze śluzówką w pochwie kobiety w okresie płodnym cyklu, wówczas może dojść do zapłodnienia. Nie wiem, ile trwają Twoje cykle. W cyklach trwających 25 – 28 dni dziewiąty dzień uznajemy za płodny.
Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży
Odpowiedź:
Współżyłaś w 18. dniu cyklu. Przy cyklach trwających dłużej niż 30 dni była to najprawdopodobniej faza płodna. Jej zakończenie można jedynie potwierdzić na podstawie skoku temperatury i określenia szczytu objawu śluzu. Bez tych danych nie da się powiedzieć nic „na pewno”. W cyklach 30-dniowych pierwsze dziesięć dni to faza niepłodna (jeśli nie pojawił się śluz a poprzedni cykl był owulacyjny) Stosunek przerywany jest bardzo zawodną metodą. Przed wytryskiem wydziela się preejakulat, w którym są także żywe plemniki, i w fazie płodnej może dojść do zapłodnienia.
Czy można zajść w ciążę w drugim dniu po okresie?
W drugim dniu po zakończeniu miesiączki może już trwać faza płodna. To wszystko zależy od tego, ile dni trwają Twoje cykle. Aby móc wyliczyć czas niepłodny przed owulacją, potrzebujemy liczbę dni najkrótszego cyklu z ostatnich 12 miesięcy. Przykładowo załóżmy, że najkrótszy cykl z ostatnich dwunastu trwał 26 dni. Od 26 odejmujemy 20 i pierwsze sześć dni uznajemy za niepłodne. Oczywiście, te wyliczenia są miarodajne, jeśli kobieta w poprzednim cyklu zaobserwowała skok temperatury, co oznacza, że miała owulację. Załóżmy, że kobieta dwa dni po pięciodniowej miesiączce podjęła współżycie – czyli dnia siódmego. Zbliżenie nastąpiło pierwszego dnia fazy płodnej. Owulacja nastąpi oczywiście kilka dni później, ale plemniki w płodnym śluzie kobiety są w stanie „zaczekać” na komórkę jajową ok. pięciu dni. Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – fazy płodne i niepłodne wylicza się i obserwuje u każdej kobiety indywidualnie i potrzeba kilku miesięcy obserwacji, by nauczyć się rozpoznawać i zarządzać swoją płodnością.
Pierwszy raz i stosunek przerywany a ciąża
Odpowiedź:
Potrzebowałabym więcej danych: 1. Ile dni trwał najkrótszy cykl z ostatnich 12 miesięcy? 2. Czy miałaś owulację w poprzednim cyklu? (skok temperatury?) 3. Czy w dzień po miesiączce zaobserwowałaś śluz? Aby określić, czy byłaś w fazie niepłodnej, czy już płodnej, potrzebuję powyższych informacji. U kobiet, które mają krótkie cykle a długotrwałą miesiączkę, faza płodna może rozpocząć się tuż po miesiączce. Zawsze odejmujemy 20 dni od najkrótszego z ostatnich 12 cykli. Czyli np. jeżeli najkrótszy cykl trwał 30 dni, to faza niepłodna kończy się dnia dziesiątego. I teraz załóżmy, że miesiączka skończyła się 5. dnia cyklu, wówczas dzień później, dzień szósty zaliczamy do fazy niepłodnej.
Wpadka z narzeczonym, spóźniona miesiączka i test negatywny
Odpowiedź:
Test ciążowy, aby był wiarygodny, robimy najwcześniej w dzień spodziewanej miesiączki. Zrób jak najszybciej ponownie test. Jeśli to ciąża, być może konieczne będzie przerwanie zażywania leków. Nie wiadomo, jaki mają wpływ na rozwój dziecka. Opisujesz wyraźnie dostrzegalne zmiany w Twoim organizmie. Dobrze, że tak dokładnie się obserwujesz. Warto powtórzyć wizytę u ginekologa i opisać zmiany, które niepokoją.
Petting po alkoholu a ciąża
Odpowiedź:
Najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży. Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do współżycia. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że chłopak „przeniósł” ręką plemniki. Chyba że faktycznie doszło do kontaktu spermy ze śluzem płodnym w pochwie. Miałaś miesiączkę regularną i obfitą, co też świadczy o tym, że nie jesteś w ciąży. Natomiast, jeśli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dniach, konieczna będzie konsultacja ginekologiczna.
Współżycie z prezerwatywą a ryzyko ciąży
Odpowiedź:
Prezerwatywa, jak każda metoda antykoncepcyjna, nie daje 100% gwarancji skuteczności. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Przy prawidłowym zastosowaniu prezerwatywy w ciążę zajdzie dziesięć par na sto. To dobrze, że się obserwujesz. Śluz, który się pojawia kilka dni po miesiączce początkowo jest skąpy, lepki, rwący. W fazie płodnej zaczyna się zmieniać. Jest go coraz więcej, robi się przezroczysty i rozciągliwy. Wtedy jesteś najbardziej płodna. Warto poznawać siebie, swoje ciało, wiedzieć, kiedy jesteś w okresie płodnym i w sytuacji, gdy nie planujecie potomstwa, unikać współżycia w fazie płodnej.
Wprowadzenie spermy palcami a ciąża
Odpowiedź:
Tak, istnieje taka możliwość, nawet jeśli do wytrysku nie doszło w pochwie partnerki. Jeżeli plemniki w nasieniu zostały wprowadzone tuż po wytrysku do dróg rodnych w fazie płodnej – istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia.