Czy to ciąża?

W dziale „Czy to ciąża?” zamieściliśmy fragmenty pytań z forów internetowych. Wszelkie informacje umożliwiające identyfikację osób zamieszczających cytowane posty zostały zmienione. Nie upubliczniamy żadnych pytań przesyłanych bezpośrednio do Telefonu Zaufania „Kobieta w pigułce” ze względu na anonimowy charakter działań poradni.

Ciąża po pettingu

Uprawiałam petting z chłopakiem. Kilka minut po jego wytrysku włożył mi wilgotny od spermy palec do pochwy. Dodam, że do tego czasu okres spóźnił mi się 2 tygodnie. Po 4 dniach od zbliżenia dostałam miesiączkę. Obawiam się jednak, że było to plamienie implantacyjne, mimo że pojawiły się skrzepy. Biust mnie nie boli. Czy mimo wszystko jest szansa, że zaszłam w ciążę?

Odpowiedź:

Plamienie implantacyjne (inaczej: krwawienie implantacyjne) pojawia się u niektórych kobiet, kiedy zarodek dociera do macicy i tam się zagnieżdża. Proces ten ma miejsce pomiędzy 6. a 12. dniem od zapłodnienia.
Po czterech dniach dostałaś najprawdopodobniej miesiączkę. Krwawienie miesięczne istotnie różni się od plamienia implantacyjnego obfitością oraz zabarwieniem. Krew miesiączkowa ma intensywnie czerwony kolor natomiast plamienie jasnoróżowy. Krwawienie miesięczne może posiadać skrzepy, natomiast plamienie jest bez skrzepów. Więc jeśli zauważyłaś skrzepy, to znaczy, że to menstruacja a nie plamienie implantacyjne.
Stres może również wpływać na przesunięcie miesiączki, ale dwa tygodnie to długo, konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Odbyłam 2 stosunki. Jeden bez zabezpieczenia i drugi po 30 min też bez. Partner zawsze kończył na zewnątrz.
Jakie tutaj widzicie Państwo ryzyko ciąży?

Odpowiedź:

Jeśli współżycie miało miejsce w fazie płodnej cyklu, wówczas „brak” widocznego wytrysku partnera nie zabezpiecza przed ciążą. Przed wytryskiem wydziela się preejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z prącia podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki.

Czy owulacja pod koniec cyklu jest możliwa?

Czy prawdopodobne jest zajście w ciążę 27. dnia cyklu przy regularnych cyklach miesiączkowych trwających 28 dni? Co może oznaczać brązowy śluz w 32. dzień cyklu? Testy ciążowe wykonane 29. i 31. dnia cyklu pokazały negatywny wynik. Czy większym prawdopodobieństwem od zajścia w ciążę w tej sytuacji może być opóźnienie okresu spowodowane stresem?

Odpowiedź:

Proces owulacji jest bardzo skomplikowany i trwa około 72 godzin. Musi nastąpić cała kaskada zdarzeń, aby mogło dojść do uwolnienia komórki jajowej. Nie jest więc możliwa owulacja w 27.d.c., jeśli cykl trwa jedynie 28 dni. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że mając zwykle cykle 28-dniowe każdy następny będzie miał również tyle samo dni. Brązowy śluz, tzw. brudzenie, pod koniec cyklu wskazuje na konkretne zaburzenia, którymi musi zająć się specjalista.

Pierwszy raz i ciąża?

Miałam swój pierwszy raz, oczywiście z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Tego samego dnia miałam już objawy takie jak zawsze przed okresem. Pod koniec stosunku zaczęłam krwawić dość mocno. Potem do końca dnia było tylko niewielkie plamienie, wczoraj rano tak samo, ale dziś już nic. Czasem zdarza mi się, że okres się spóźnia, ale teraz zaczynam panikować i jestem w ciągłym stresie, bo okresu od wczoraj nie widać. Czy są powody do obaw przed ciążą, czy to dziwne opóźnienie to tylko wynik stresu? Jest tu ktoś mądrzejszy i mógłby rozwiać moje wątpliwości?

Odpowiedź:

Objawy przed okresem, na które Pani wskazuje, świadczą o końcu II fazy cyklu. W tym czasie nie może dojść do zapłodnienia. Natomiast krwawienie po stosunku, przechodzące w plamienie należy powiązać z pierwszym współżyciem. Jeśli przy kolejnych zbliżeniach, pojawi się krwawienie, to koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem. Stres ma ogromny wpływ na wskaźniki płodności. Może niestety tak rozchwiać cykl kobiety, że miesiączka nie pojawia się o czasie…

Spóźniona miesiączka

Okres spóźnia mi się 11 dni, dzisiaj rano pobolewał mnie prawy jajnik. Sutki wrażliwe od ok. tygodnia. Wczoraj zrobiłam 2 testy ciążowe, dzisiaj rano jeszcze jeden, wszystkie wyszły negatywne. Dodam, że z chłopakiem uprawialiśmy seks z zabezpieczeniem – prezerwatywa nie pękła, nie była przebita, zawsze sprawdzamy. Mniej więcej wtedy, kiedy powinnam dostać okres, pojawiła się u mnie opryszczka na ustach, przez cały październik miałam zajady. Jadłam również bardzo słabo – parówki na obiad, pepsi light… Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Powinnam iść do lekarza? Bardzo się boję…

Odpowiedź:

Jeżeli prawidłowo wyliczyłaś długość cyklu – jedenastodniowe opóźnienie cyklu wymaga konsultacji z ginekologiem. Być może infekcja i nieprawidłowy sposób odżywiania rozregulowały Twój organizm. Ważne jest, by ginekolog Cię przebadał, bo tylko lekarz może postawić wiarygodną diagnozę.

Ryzyko zajścia w ciążę w bieliźnie

Mam pytanie. Ostatnio ocieraliśmy się z chłopakiem o miejsca intymne, byliśmy ubrani w bieliznę i spodnie. Czy jest możliwość zajścia w ciążę w tym przypadku? Chcę zaznaczyć, że możliwe, że miałam dni płodne.

Odpowiedź:

Nie jest możliwe. Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest bezpośredni kontakt narządów rodnych.

Stosunek przerywany a ciąża

Witam, mam 22 lata i do stosunku przerywanego doszło w 5. dzień cyklu. 15 dni po stosunku zrobiłam test – wynik negatywny, a 24. dnia cyklu dostałam okres, którego spodziewałam się tydzień później. Trwał 5 dni, ale nie towarzyszyły mi przy nim żadne skurcze, jak miało to miejsce do tej pory. Nie było również żadnych skrzepów, aczkolwiek krwawienie obfite, tak jak normalnie. Czy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest duże? Czy mogły być to krwawienia implantacyjne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Zagnieżdżenie implantacyjne ma miejsce między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu. Jeżeli piąty dzień cyklu był w fazie płodnej cyklu, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Przed wytryskiem wydziela się prejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki. Proponuję powtórzyć test ciążowy– teraz jego wynik będzie już wiarygodny.

Zsunięta prezerwatywa a ryzyko zajścia w ciążę

Witam, dręczy mnie jedno od pewnego czasu…4 dni przed okresem odbyłam stosunek zabezpieczony, partner nie kończył we mnie, lecz prezerwatywa mu się lekko zsunęła z podstawy członka, przesunął ją dłonią i była normalnie. Dostałam okres w wyznaczonym terminie, tylko pod koniec, w ostatni dzień miałam okropne bóle brzucha i mocne krwawienie, tak jak na początku (wypiłam 4 actimele, mam nietolerancję). Mdliło mnie… boje się tego, bo często słyszałam że wymioty i mdłości to objawy… lecz stosunek ciągle był zabezpieczony.

Odpowiedź:

4 dni przed okresem prawidłowo wyznaczone w cyklu są dniami niepłodnymi.Jeśli miała Pani miesiączkę w oczekiwanym terminie, to ciąża nie jest możliwa. Pisze Pani o nietolerancji laktozy, zatem mdłości najprawdopodobniej były wynikiem wypicia dużej ilości napoju zawierającego szkodliwy alergen.

Śluz z małą ilością krwi - czy to ciąża?

Mam bardzo nieregularne okresy, w dodatku niedoczynność tarczycy. Potrafię nie mieć okresu dwa miesiące Ostatnio zauważyłam na wkładce plamkę krwi jedną jedyną, od dwóch dni jak się podcieram na papierze jest śluz z małą ilością krwi. Współżyłam z chłopakiem jednak zawsze w zabezpieczeniu i nie ma raczej szans, żeby prezerwatywa pękła, zawsze sprawdzaliśmy, a jeśli włożył kilka razy bez prezerwatyw, to nigdy na pewno nie doszedł, bo wychodził na długo przed wytryskiem. Jak sądzicie, co może być przyczyną tego śluzu?

Odpowiedź:

Istotne jest, w jakim dniu cyklu pojawił się śluz podbarwiony krwią, tzw. plamienie. To plamienie może mieć wielorakie przyczyny, od zmian w narządzie rodnym po zmiany hormonalne. Tym bardziej, że ma Pani zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. Konieczna jest w tym wypadku konsultacja ginekologiczna.

Biały śluz - objaw ciąży?

Witam, mam pewien problem. Moje cykle trwają zazwyczaj 28-30 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 4 grudnia. Do stosunku doszło 11 grudnia. Teraz wypadają mi dni płodne. Odczuwam klucie w prawym jajniku i lekki ból podbrzusza. Towarzyszy temu biały, gęsty śluz, który bardzo mnie zaniepokoil, ponieważ zazwyczaj w dni płodne śluz był bardziej przezroczysty i rozciągliwy. Stąd moje pytanie, czy to normalny objawy, czy raczej objaw ciąży?

Odpowiedź:

Biały śluz może być oznaką rozwijającej się infekcji. Konieczna jest wizyta u ginekologa. Współżyła Pani siódmego dnia cyklu. Przy tak długich cyklach siódmy dzień należy najprawdopodobniej do fazy niepłodnej.

Wytrysk na bieliznę a ryzyko ciąży

Witam! Czy możliwe jest zajście w ciążę, jeśli chłopak miał wytrysk na moją dolną część bielizny?

Odpowiedź:

Nie, tylko bezpośredni kontakt narządów rodnych umożliwi przedostanie się plemników do szyjki macicy..

Dotykanie narządów intymnych a ciąża

Witam, 27 grudnia pieściłam się z chłopakiem, jego członek dotykał moich warg sromowych. Było to 5 dni przed planowanym okresem, który jeszcze się nie pojawił, a według moich obserwacji, wtedy raczej były dni niepłodne. Czy jest ryzyko, że zaszłam w ciążę?

Odpowiedź:

Nie można określić na pewno, że był to dzień niepłodny. Najprawdopodobniej tak. Możliwość zapłodnienia jest bardzo mała.

Stosunek przerywany po alkoholu a ciąża

Witam, mam pytanie. Kochaliśmy się z dziewczyną w noc po sylwestrze, byliśmy oboje po alkoholu . Kochaliśmy się bez prezerwatywy, ale nie doszedłem w środku. Jak się później okazało, w ten dzień miała owulację. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Odpowiedź:

Przed wytryskiem wydziela się preejakulat. Jest to wydzielina, w której znajdują się żywe plemniki. Jeśli Twoja dziewczyna była w okresie płodnym cyklu, mogła zajść w ciążę.

Stosunek przerywany w trakcie miesiączki a ryzyko ciąży

Witam, w trzecim dniu okresu chłopak włożył mi penisa do pochwy. Nie doszło jednak do wytrysku, czy mogę być w ciąży?

Odpowiedź:

Przed wytryskiem wydziela się preejakulat. Jest to wydzielina, w której znajdują się żywe plemniki.By stwierdzić, czy był to czas niepłodności, musiałabyś prowadzić obserwacje temperatury i wiedzieć, czy w Twoim poprzednim cyklu była owulacja. Jeśli poprzedni cykl był bezowulacyjny– jajeczkowanie może nastąpić nawet tuż po krwawieniu. Zazwyczaj w regularnym cyklu, który trwa od 26 do 28 dni, trzeci dzień należy do fazy niepłodnej, jeśli w tych dniach nie pojawił się śluz. W trakcie miesiączki ciężko jest zaobserwować, czy pojawił się już śluz. Warto zaczekać do zakończenia miesiączki, by rozpoznać czas niepłodny.

Boję się, że jestem w ciąży

Z moim chłopakiem pocieraliśmy się narządami, ale ja byłam ubrana i on był ubrany w spodnie. 3 dni po tym miałam okres. Teraz 4 tygodnie po tym wydaje mi się, że mam większy brzuch, dzisiaj zauważyłam, że końce skutków są jaśniejsze. To jedyne objawy, nie odczuwam senności, wymiotów, zwrotów głowy, zwiększonego oddawania moczu. Czy mogę być w ciąży? Za kilka dni powinnam mieć okres, ale strasznie się boję.

Odpowiedź:

Nie jest możliwe, by plemnik dotarł do komórki jajowej przez ubranie. Nie jesteś w ciąży, natomiast wyczuwam, że objawy, jakich doświadczasz wywołują w Tobie duży strach. Kochasz swojego chłopaka? Czujesz, że on Cię kocha? Rozmawialiście o tym, co zrobiłby w sytuacji, gdybyś była w ciąży? Dobre doświadczenie największej bliskości z drugą osobą przynosi radość i pogłębia bliskość. Kobieta wtedy czuje spokój. Lęk jest ważną wskazówką. Dlaczego się pojawia?

Nieregularne cykle i zsunięta prezerwatywa a możliwość zajścia w ciążę

Witam, kochałam się z partnerem w 4. dzień cyklu. Cykle mam dość nieregularne, trwają 25-28 dni. Zabezpieczaliśmy się, ale partner zaczął źle zakładać prezerwatywę. Chwilę potem ją poprawił, ale na czubku mogły zostać resztki preejakulatu. Wczoraj (13. dzień cyklu) teoretycznie miała miejsce owulacja, dzisiaj natomiast zaobserwowałam śladowe ilości krwi z pochwy. Czy w zaistniałej sytuacji jest ryzyko ciąży?

Odpowiedź:

Plamienie, o którym piszesz, jest najprawdopodobniej związane z jajeczkowaniem. U niektórych kobiet właśnie delikatne plamienie w trakcie cyklu (nie dłuższe nić 1-2 dni) świadczy o tym, że miały owulację. Jeżeli Twój najkrótszy cykl w ciągu ostatnich 12 miesięcy trwał 25 dni, wówczas pierwsze pięć dni uznajemy za niepłodne (chyba że pojawił się śluz). Czwarty dzień cyklu możemy zaliczyć zatem do fazy niepłodności względnej, przedowulacyjnej, ale tylko w sytuacji, gdy masz pewność, że w cyklu poprzednim była owulacja.

Męski śluz przeniesiony do pochwy a ciąża

Pieściliśmy się z partnerem, on dotykał swojego śluzu i później wkładał mi palce do środka… czy jest możliwość zajścia w ciąże? 9 dzień cyklu.

Odpowiedź:

„Śluz”, o którym piszesz, to nasienie męskie lub preejakulat. Składa się z plemników i substancji odżywczych. Jeśli nasienie męskie ma kontakt ze śluzówką w pochwie kobiety w okresie płodnym cyklu, wówczas może dojść do zapłodnienia. Nie wiem, ile trwają Twoje cykle. W cyklach trwających 25 – 28 dni dziewiąty dzień uznajemy za płodny.

Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży

Witam. Mam pytanie. Ostatni okres miałam 6 stycznia trwał on 5/6 dni. Współżyłam 23 stycznia, z moich obliczeń wynika, że jest to dzień przed moją owulacją. Długość mojego cyklu waha się pomiędzy 30 a 32 dni. Stosunek był bez zabezpieczenia, ale wytrysk nie nastąpił we mnie. Czy na pewno miałam wtedy dni płodne i jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Odpowiedź:

Współżyłaś w 18. dniu cyklu. Przy cyklach trwających dłużej niż 30 dni była to najprawdopodobniej faza płodna. Jej zakończenie można jedynie potwierdzić na podstawie skoku temperatury i określenia szczytu objawu śluzu. Bez tych danych nie da się powiedzieć nic „na pewno”. W cyklach 30-dniowych pierwsze dziesięć dni to faza niepłodna (jeśli nie pojawił się śluz a poprzedni cykl był owulacyjny) Stosunek przerywany jest bardzo zawodną metodą. Przed wytryskiem wydziela się preejakulat, w którym są także żywe plemniki, i w fazie płodnej może dojść do zapłodnienia.

Czy można zajść w ciążę w drugim dniu po okresie?

Odpowiedź:

W drugim dniu po zakończeniu miesiączki może już trwać faza płodna. To wszystko zależy od tego, ile dni trwają Twoje cykle. Aby móc wyliczyć czas niepłodny przed owulacją, potrzebujemy liczbę dni najkrótszego cyklu z ostatnich 12 miesięcy. Przykładowo załóżmy, że najkrótszy cykl z ostatnich dwunastu trwał 26 dni. Od 26 odejmujemy 20 i pierwsze sześć dni uznajemy za niepłodne. Oczywiście, te wyliczenia są miarodajne, jeśli kobieta w poprzednim cyklu zaobserwowała skok temperatury, co oznacza, że miała owulację. Załóżmy, że kobieta dwa dni po pięciodniowej miesiączce podjęła współżycie – czyli dnia siódmego. Zbliżenie nastąpiło pierwszego dnia fazy płodnej. Owulacja nastąpi oczywiście kilka dni później, ale plemniki w płodnym śluzie kobiety są w stanie „zaczekać” na komórkę jajową ok. pięciu dni. Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – fazy płodne i niepłodne wylicza się i obserwuje u każdej kobiety indywidualnie i potrzeba kilku miesięcy obserwacji, by nauczyć się rozpoznawać i zarządzać swoją płodnością.

Pierwszy raz i stosunek przerywany a ciąża

Cześć, przychodzę do was z pewnym problemem. Ostatnio kochałam się z chłopakiem pierwszy raz i wszedł we mnie 5 razy bez gumki. Później założyliśmy prezerwatywę i dokończyliśmy. Jak duża jest możliwość, że zaszłam w ciążę? Dodam jeszcze, że był to dzień po okresie, jednak nie wiem, czy były to dni płodne, bo ostatnia miesiączka spóźniła mi się tydzień.

Odpowiedź:

Potrzebowałabym więcej danych: 1. Ile dni trwał najkrótszy cykl z ostatnich 12 miesięcy? 2. Czy miałaś owulację w poprzednim cyklu? (skok temperatury?) 3. Czy w dzień po miesiączce zaobserwowałaś śluz? Aby określić, czy byłaś w fazie niepłodnej, czy już płodnej, potrzebuję powyższych informacji. U kobiet, które mają krótkie cykle a długotrwałą miesiączkę, faza płodna może rozpocząć się tuż po miesiączce. Zawsze odejmujemy 20 dni od najkrótszego z ostatnich 12 cykli. Czyli np. jeżeli najkrótszy cykl trwał 30 dni, to faza niepłodna kończy się dnia dziesiątego. I teraz załóżmy, że miesiączka skończyła się 5. dnia cyklu, wówczas dzień później, dzień szósty zaliczamy do fazy niepłodnej.

Wpadka z narzeczonym, spóźniona miesiączka i test negatywny

Witam! Czy to ciąża? Około miesiąc temu zaliczyłam wpadkę z narzeczonym. Po tygodniu dostałam zapalenie pęcherza, tydzień później udałam się na wizytę ginekologiczna, gdyż okazało się, że mam infekcje intymną. Od tygodnia biorę leki. Natomiast od około dwóch tygodni mam bardzo bolesne piersi, wrażliwe i sterczące sutki. Pani ginekolog nie stwierdziła przy badaniu nic niepokojącego. Kiedy zapytałam, czy mogę być w ciąży, stwierdziła, że może być za wcześnie, aby to stwierdzić. Teraz wszystko się nasiliło. Piersi bolą jeszcze bardziej, bardzo często mam wzdęcia i zaparcia. Cokolwiek bym nie zjadła, zaraz mam uczucie pełności na żołądku. Pobolewa mnie podbrzusze. Miesiączki mam nieregularne. Ciągle jestem zmęczona i mogłabym cały dzień przespać. Mam dziwne zachcianki, jak np. gofry z bitą śmietaną, chociaż nie przepadam za goframi a zwłaszcza za bitą śmietaną. Smak porannej kawy jest inny niż zawsze… Często wstaje w nocy po 4 razy na oddanie moczu, chociaż przed snem wypiłam może 3 łyki wody. Nie wiem naprawdę, co się dzieje i potrzebuje pomocy. Test ciążowy robiłam dwa dni przed wizytą u pani ginekolog i wyszedł negatywny. Co dalej?

Odpowiedź:

Test ciążowy, aby był wiarygodny, robimy najwcześniej w dzień spodziewanej miesiączki. Zrób jak najszybciej ponownie test. Jeśli to ciąża, być może konieczne będzie przerwanie zażywania leków. Nie wiadomo, jaki mają wpływ na rozwój dziecka. Opisujesz wyraźnie dostrzegalne zmiany w Twoim organizmie. Dobrze, że tak dokładnie się obserwujesz. Warto powtórzyć wizytę u ginekologa i opisać zmiany, które niepokoją.

Petting po alkoholu a ciąża

Cześć! Przychodzę do Was z pytaniem, które zadaje setki dziewczyn milion razy dziennie. Zacznę od tego, ze mam 22 lata, jeszcze nie współżyłam. Moje cykle są regularne, 30-dniowe. W ciągu kilku lat miesiączkowania może dwa razy spóźnił mi się okres, ale na pewno o mniej niż tydzień. Uprawiałam petting z pewnym facetem. Penis był mokry w każdym razie. Oboje wówczas trochę wypiliśmy. Później dostałam okres tak jak zawsze. Minął kolejny miesiąc, a ja nadal nie mam okresu. Nie biorę leków, nie jestem przeziębiona. Czy możliwe, że zaszłam wówczas w ciążę? Robić test czy czekać? Normalnie powiedziałabym, że to niemożliwe, ale tak długie spóźnianie się okresu bardzo mnie niepokoi.

Odpowiedź:

Najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży. Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do współżycia. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że chłopak „przeniósł” ręką plemniki. Chyba że faktycznie doszło do kontaktu spermy ze śluzem płodnym w pochwie. Miałaś miesiączkę regularną i obfitą, co też świadczy o tym, że nie jesteś w ciąży. Natomiast, jeśli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dniach, konieczna będzie konsultacja ginekologiczna.

Współżycie z prezerwatywą a ryzyko ciąży

Sprawa, o którą mi chodzi, wygląda następująco. Cykl zazwyczaj mam 27-dniowy, regularny. Teraz jakoś mniej więcej przypadają dni płodne. Wczoraj kochałam się z moim partnerem, zabezpieczenie było w postaci prezerwatywy, i wszystko w dużej mierze przebiegło w porządku, nic nie pękło, nie zsunęło się.. Wytrysk był w pochwie, po czym partner wyszedł ze mnie, niby dziś wypada największy dzień płodności, ale z mojej obserwacji śluzu wynika, że to jeszcze nie ten czas.. Śluz jest mętny i wodnisty, jednak tak czy inaczej mam jakieś obawy o niechcianą ciążę… Jak wy się na to zapatrujecie, możliwe jest ryzyko ciąży czy nie?

Odpowiedź:

Prezerwatywa, jak każda metoda antykoncepcyjna, nie daje 100% gwarancji skuteczności. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Przy prawidłowym zastosowaniu prezerwatywy w ciążę zajdzie dziesięć par na sto. To dobrze, że się obserwujesz. Śluz, który się pojawia kilka dni po miesiączce początkowo jest skąpy, lepki, rwący. W fazie płodnej zaczyna się zmieniać. Jest go coraz więcej, robi się przezroczysty i rozciągliwy. Wtedy jesteś najbardziej płodna. Warto poznawać siebie, swoje ciało, wiedzieć, kiedy jesteś w okresie płodnym i w sytuacji, gdy nie planujecie potomstwa, unikać współżycia w fazie płodnej.

Wprowadzenie spermy palcami a ciąża

Witam, uprawiałam seks z narzeczonym bez zabezpieczenia, ale nie doszedł we mnie, a ja byłam pijana i spermę palcami przesuwałam palcami do pochwy. Boję się, że to były dni płodne. Jest możliwość, że zajdę w ciążę?

Odpowiedź:

Tak, istnieje taka możliwość, nawet jeśli do wytrysku nie doszło w pochwie partnerki. Jeżeli plemniki w nasieniu zostały wprowadzone tuż po wytrysku do dróg rodnych w fazie płodnej – istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia.