Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o testach ciążowych. Cz. 2.

Z cyklu: Tajemnice ciała

Zapraszamy do lektury drugiej, ostatniej, części tekstu o testach ciążowych. Ile kosztują? W jaki sposób zrobić test, żeby jego wynik był wiarygodny? Jak interpretować wyniki? Odpowiedzi znajdują się poniżej. 

Ceny testów

Testy ciążowe można kupić w aptekach, drogeriach, w większych sklepach oraz, oczywiście, przez Internet. Najtańsze są testy płytkowe, za które możemy zapłacić od 3 zł do około 10 zł w aptekach internetowych.Testy strumieniowe mają podobną cenę. Natomiast cyfrowe testy ciążowe są droższe od płytowych i strumieniowych. Kosztują około 25 zł.

Jak i kiedy robić test ciążowy?

Test ciążowy zawsze należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją! W zależności od producenta sposób przeprowadzenia testu może się różnić - nawet w przypadku testów tego samego rodzaju. Należy również pamiętać, że nie można odczytywać wyniku po wyznaczonym czasie, ponieważ z powodu zachodzących procesów chemicznych może być on błędny.
Do każdego domowego testu ciążowego wykorzystujemy mocz. Musi to być poranny mocz, w którym stężenie hCG jest największe.Testy dają ok. 95% wiarygodności, jeśli zostaną wykonane po około 10 dniach od stosunku, który odbył się w czasie płodnym. Termin przeprowadzenia testu zależy od czułości testu. Im niższe stężenie hormonu wykrywa test, tym szybciej możemy go zrobić i uzyskać prawdopodobny wynik. Przeprowadzenie testu ma sens nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji. Na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wykonanie go w terminie planowanej miesiączki. Najbezpieczniej jest więc zrobić test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu w domu, ponieważ zbyt wcześnie zrobiony test może dać słabo widoczny wynik pozytywny, przez co można uznać go omyłkowo za negatywny. Pamiętajmy, że pomimo zaistniałej ciąży, domowe testy mogą pokazać wynik negatywny. Jeżeli test dał wynik negatywny, a dolegliwości pozostały i nie pojawiła się miesiączka, należy powtórzyć test za kilka dni lub udać się do przychodni w celu wykonania badania poziomu beta hCG z krwi.

Jak odczytać wynik testu?

Wynik testu może być:

  • pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku - jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny. W testach cyfrowych ciążę oznacza znak (+) na wyświetlaczu lub komunikat słowny (tak).
  • negatywny (oznacza brak ciąży)w przypadku testów tradycyjnych, gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak jakiejkolwiek linii w obszarze (T), to wynik jest negatywny. W przypadku testów cyfrowych brak ciąży oznacza symbol (–) lub komunikat słowny (nie).
  • błędny wynik (test należy powtórzyć): jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T) i brak linii w obszarze (C), jego wynik jest błędny. Wówczas należy wykonać kolejny test przy użyciu nowego, nierozpakowanego wcześniej testu ciążowego. Cyfrowy test ciążowy wskazuje błędny wynik poprzez komunikat słowny (error) lub brak jakiegokolwiek komunikatu.

10.08.2020

Konwalia
 
X
Porozmawiajmy na czacie!