Ciąża urojona a ciąża rzekoma

Ciąża urojona
Opublikowano: 17 paź, 2020

Ciąża urojona, ciąża rzekoma, pseudociąża, ciąża fantomowa. Wszystkie te określenia wskazują na sytuację, w której kobieta sądzi, że jest w ciąży, choć tak naprawdę w jej ciele nie doszło do zapłodnienia. Czy te stany jakoś się od siebie różnią? Co dokładnie oznaczają? Te i inne wątpliwości postaramy się wyjaśnić w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Ciąża urojona

Zdaje się, że powszechnie znanym i najczęściej używanym terminem spośród wyżej wymienionych jest „ciąża urojona”. Ciąży urojonej doświadczają zazwyczaj kobiety, które bardzo pragną dziecka (np. przeżyły już jego stratę przez poronienie) albo przeciwnie – takie, które nie planują poczęcia i usilnie go unikają. Oznacza ona stan, w którym kobieta jest przekonana o tym, że jest w ciąży, chociaż nie pojawiają się żadne objawy wskazujące na poczęcie dziecka.

Ciąża rzekoma

Natomiast ciąża rzekoma, pseudociąża i ciąża fantomowa to określenia synonimiczne wskazujące na stan, w którym kobieta nie tylko jest przekonana o zajściu w ciążę, ale doświadcza wszystkich objawów dla ciąży charakterystycznych. Według współczesnych klasyfikacji psychiatrycznych ciąża rzekoma (fantomowa, pseudociąża) to zaburzenie nerwicowe, któremu towarzyszą objawy somatyczne. Co ciekawe,  psychika kobiety może tak dalece wpływać na procesy biochemiczne w jej ciele, że czasem przekłamują one domowe testy ciążowe. Zdarza się wtedy, że mimo braku ciąży, testy pokazują wynik dodatni.

Objawy pseudociąży

W przypadku ciąży rzekomej psychika kobiety w tak znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie organizmu, że zakłócona zostaje praca przysadki mózgowej regulującej cykl miesiączkowy. Objawy, których wówczas doświadczają kobiety, są takie same jak podczas ciąży rzeczywistej. Możemy je podzielić na obiektywne i subiektywne.

Objawy obiektywne:

  • zmniejszenie lub zatrzymanie krwawienia miesięcznego;
  • zwiększanie obwodu brzucha;
  • powiększenie piersi;
  • czasem wyciek wydzielin z piersi;
  • powiększenie macicy zobrazowane przez USG.

Objawy subiektywne:

  • nudności;
  • zmienne nastroje;
  • senność;
  • odczuwanie ruchów płodu;
  • rzekome skurcze porodowe.

Leczenie zaburzeń

Ciąża urojona i ciąża rzekoma to zjawiska rzadkie, jednak dobrze opisane w literaturze medycznej. Pisał już o nich Hipokrates. Jako schorzenia powinny być poddane leczeniu. Jeśli chodzi o ciążę fantomową, leczenie trzeba by zacząć od wizyty u lekarza endokrynologa lub ginekologa w celu wykluczenia innych zmian, które mogły zakłócić działanie gospodarki hormonalnej. Nieodzowna będzie też pomoc psychoterapeuty, jako że w obu przypadkach źródeł zaburzenia trzeba dopatrywać się w psychice.

Konwalia

Jestem Konwalia i tak jak Edyta Geppert śpiewam życie: tak, jak czuję – najserdeczniej. Chciałabym, żeby każdy mój tekst na tym blogu sprowadzał się właśnie do tego, co zawarłam w tytule. Nic więcej.

Zobacz również

HPV – co to jest?

HPV – co to jest?

HPV – CO TO JEST ? CZY JEST GROŹNE ? JAK SIĘ USTRZEC? HPV  to wirus. Nazywany inaczej wirusem brodawczaka...

Szczęście a przyjemność

Szczęście a przyjemność

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy przyjemność oznacza szczęście, a szczęście jest tożsame z przyjemnością?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *