HPV – co to jest?

Opublikowano: 7 gru, 2023

HPV – CO TO JEST ? CZY JEST GROŹNE ? JAK SIĘ USTRZEC?

HPV  to wirus. Nazywany inaczej wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus).

Z pewnością jest dobrze znany. Przyczynia się do rozwoju nowotworów, w tym raka szyjki macicy, jamy ustnej. Może powodować również powstawanie brodawek, nadżerek i kłykcin kończystych.  Te ostatnie, to naprawdę dokuczliwa przypadłość, trudna do wyleczenia (stosuje się tu farmakoterapię a nawet zabiegi chirurgiczne, laseroterapię, krioterapię czy elektrokoagulację). Do tego kłykciny niezwykle często są stanem nawracającym przez wiele lat. W przypadku mężczyzn wirus HPV może prowadzić do zachorowania na raka odbytu, prącia, głowy i szyi.

Skala problemu wygląda następująco:

  • niemal każda seksualnie aktywna osoba zostanie zakażona wirusem w ciągu swojego życia,
  • szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie wynosi 660 mln,
  • HPV to czynnik, który co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu.

Wirus jest więc groźny,  zakaźny,  ale … można jednak coś  zrobić, żeby się przed nim ustrzec.

CZY JESTEM CHORA? JAK TO POZNAĆ?

W przypadku kobiet niezwykle istotne jest badanie cytologiczne, które pozwala wykryć na wczesnym etapie ewentualne zmiany przednowotworowe w obrębie narządu rodnego i wdrożyć odpowiednią terapię. (TRZEBA PAMIĘTAĆ! Cytologię najlepiej wykonać 1 raz w roku, nie rzadziej !).

Obecność wirusa można potwierdzić na podstawie cytologii płynnej LBC + HPV (u kobiet) oraz badania genetycznego wymazu z gardła, pochwy, prącia lub cewki moczowej (u mężczyzn).

Obecnie nie ma możliwości wykonania badania z krwi w kierunku HPV. 

Pamiętać należy jednak, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może przebiegać bezobjawowo, nie powodując widocznych zmian w postaci brodawek u jego nosiciela, tzw. kłykcin kończystych w okolicach miejsc intymnych. Nie oznacza to jednak, że osoba zakażona, która jest bezobjawowa, nie transmituje wirusa na innych. U większości osób organizm sam zwalczy wirusa, ale zanim to zrobi – przez ten czas nosiciel może nieświadomie zakażać swoich partnerów lub partnerki.

JAK DOCHODZI OD ZAKAŻENIA ?

Zakażenia  HPV to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie (choć nie tylko!) drogą płciową. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego – pochwowego, analnego lub oralnego. Prezerwatywy nie chronią przed zakażeniem, a zmniejszają ryzyko.

HPV przenosi się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej, także drogą wertykalną – podczas porodu,

Do zakażenia wirusem może dojść też podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy saunie.

JAK LECZYĆ HPV ?

Niestety, obecnie nie ma leków.

Leczenie polega na zwalczaniu jego następstw, takich jak: brodawki płciowe, brodawczaki krtani czy nowotwory.

Dlatego w przypadku HPV najważniejsza jest profilaktyka zakażeń, tj.: higieniczny styl życia, bezpieczne kontakty seksualne. Niezwykle ważna jest ograniczona liczba partnerów seksualnych !

Każdy kolejny partner seksualny może zarazić Cię innym typem wirusa. Po dłuższym czasie mogą one nawet mutować. Brzmi to niestety przerażająco. Jednak naprawdę można bardzo wiele zrobić dla siebie. Warto świadomie wybrać swoich partnerów, a najlepiej ograniczyć ich liczbę do minimum. Jeśli dodatkowo Twój partner lub partnerka nie będzie miał/miała wcześniejszych kontaktów seksualnych – zmniejszy się szansę zakażenia do niemal zera. Ważne jest więc by podkreślić, że ryzyko zakażenia wirusem HPV można zmniejszyć, ograniczając liczbę partnerów seksualnych.

Ostatnio mówi się coraz częściej o szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn). Wciąż jednak nie ma pewności co do skuteczności szczepień. Badania są w trakcie, gdyż nie są znane wszystkie skutki uboczne. PROFILAKTYKA jest najważniejsza.

Kalina, położna, mam dwóch córek-nastolatek, od 16 lat szczęśliwa żona

Zobacz również

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *