„Czy to ciąża?”
Pytania i odpowiedzi

W dziale „Czy to ciąża?” zamieściliśmy fragmenty pytań z forów internetowych. Wszelkie informacje umożliwiające identyfikację osób zamieszczających cytowane posty zostały zmienione. Nie upubliczniamy żadnych pytań przesyłanych bezpośrednio do Telefonu Zaufania „Kobieta w pigułce” ze względu na anonimowy charakter działań poradni.

Ciąża po pettingu? 

Uprawiałam petting z chłopakiem. Kilka minut po jego wytrysku włożył mi wilgotny od spermy palec do pochwy. Dodam, że do tego czasu okres spóźnił mi się 2 tygodnie. Po 4 dniach od zbliżenia dostałam miesiączkę. Obawiam się jednak, że było to plamienie implantacyjne, mimo że pojawiły się skrzepy. Biust mnie nie boli. Czy mimo wszystko jest szansa, że zaszłam w ciążę? 

Odpowiedź:

Plamienie implantacyjne (inaczej: krwawienie implantacyjne) pojawia się u niektórych kobiet, kiedy zarodek dociera do macicy i tam się zagnieżdża. Proces ten ma miejsce pomiędzy 6. a 12. dniem od zapłodnienia.
Po czterech dniach dostałaś najprawdopodobniej miesiączkę. Krwawienie miesięczne istotnie różni się od plamienia implantacyjnego obfitością oraz zabarwieniem. Krew miesiączkowa ma intensywnie czerwony kolor natomiast plamienie jasnoróżowy. Krwawienie miesięczne może posiadać skrzepy, natomiast plamienie jest bez skrzepów. Więc jeśli zauważyłaś skrzepy, to znaczy, że to menstruacja a nie plamienie implantacyjne.
Stres może również wpływać na przesunięcie miesiączki, ale dwa tygodnie to długo, konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Odbyłam 2 stosunki. Jeden bez zabezpieczenia i drugi po 30 min też bez. Partner zawsze kończył na zewnątrz.
Jakie tutaj widzicie Państwo ryzyko ciąży?

Odpowiedź:

Jeśli współżycie miało miejsce w fazie płodnej cyklu, wówczas „brak” widocznego wytrysku partnera nie zabezpiecza przed ciążą. Przed wytryskiem wydziela się preejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z prącia podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki.

 

Czy owulacja pod koniec cyklu jest możliwa?

Czy prawdopodobne jest zajście w ciążę 27. dnia cyklu przy regularnych cyklach miesiączkowych trwających 28 dni? Co może oznaczać brązowy śluz w 32. dzień cyklu? Testy ciążowe wykonane 29. i 31. dnia cyklu pokazały negatywny wynik. Czy większym prawdopodobieństwem od zajścia w ciążę w tej sytuacji może być opóźnienie okresu spowodowane stresem?

Odpowiedź:

Proces owulacji jest bardzo skomplikowany i trwa około 72 godzin. Musi nastąpić cała kaskada zdarzeń, aby mogło dojść do uwolnienia komórki jajowej. Nie jest więc możliwa owulacja w 27.d.c., jeśli cykl trwa jedynie 28 dni. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że mając zwykle cykle 28-dniowe każdy następny będzie miał również tyle samo dni. Brązowy śluz, tzw. brudzenie, pod koniec cyklu wskazuje na konkretne zaburzenia, którymi musi zająć się specjalista.

 

Pierwszy raz i ciąża?

 
Miałam swój pierwszy raz, oczywiście z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Tego samego dnia miałam już objawy takie jak zawsze przed okresem. Pod koniec stosunku zaczęłam krwawić dość mocno. Potem do końca dnia było tylko niewielkie plamienie, wczoraj rano tak samo, ale dziś już nic. Czasem zdarza mi się, że okres się spóźnia, ale teraz zaczynam panikować i jestem w ciągłym stresie, bo okresu od wczoraj nie widać. Czy są powody do obaw przed ciążą, czy to dziwne opóźnienie to tylko wynik stresu? Jest tu ktoś mądrzejszy i mógłby rozwiać moje wątpliwości?

Odpowiedź:

Objawy przed okresem, na które Pani wskazuje, świadczą o końcu II fazy cyklu. W tym czasie nie może dojść do zapłodnienia. Natomiast krwawienie po stosunku, przechodzące w plamienie należy powiązać z pierwszym współżyciem. Jeśli przy kolejnych zbliżeniach, pojawi się krwawienie, to koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem. Stres ma ogromny wpływ na wskaźniki płodności. Może niestety tak rozchwiać cykl kobiety, że miesiączka nie pojawia się o czasie... 

Spóźniona miesiączka

Okres spóźnia mi się 11 dni, dzisiaj rano pobolewał mnie prawy jajnik. Sutki wrażliwe od ok. tygodnia. Wczoraj zrobiłam 2 testy ciążowe, dzisiaj rano jeszcze jeden, wszystkie wyszły negatywne. Dodam, że z chłopakiem uprawialiśmy seks z zabezpieczeniem - prezerwatywa nie pękła, nie była przebita, zawsze sprawdzamy.  Mniej więcej wtedy, kiedy powinnam dostać okres, pojawiła się u mnie opryszczka na ustach, przez cały październik miałam zajady. Jadłam również bardzo słabo - parówki na obiad, pepsi light... Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Powinnam iść do lekarza? Bardzo się boję...

Odpowiedź:

Jeżeli prawidłowo wyliczyłaś długość cyklu – jedenastodniowe opóźnienie cyklu wymaga konsultacji z ginekologiem. Być może infekcja i nieprawidłowy sposób odżywiania rozregulowały Twój organizm. Ważne jest, by ginekolog Cię przebadał, bo tylko lekarz może postawić wiarygodną diagnozę. 

Ryzyko zajścia w ciążę w bieliźnie

Mam pytanie. Ostatnio ocieraliśmy się z chłopakiem o miejsca intymne, byliśmy ubrani w bieliznę i spodnie. Czy jest możliwość zajścia w ciążę w tym przypadku? Chcę zaznaczyć, że możliwe, że miałam dni płodne.

Odpowiedź:

Nie jest możliwe. Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest bezpośredni kontakt narządów rodnych.

Stosunek przerywany a ciąża

Witam, mam 22 lata i do stosunku przerywanego doszło w 5. dzień cyklu. 15 dni po stosunku zrobiłam test - wynik negatywny, a 24. dnia cyklu dostałam okres, którego spodziewałam się tydzień później. Trwał 5 dni, ale nie towarzyszyły mi przy nim żadne skurcze, jak miało to miejsce do tej pory. Nie było również żadnych skrzepów, aczkolwiek krwawienie obfite, tak jak normalnie. Czy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest duże? Czy mogły być to krwawienia implantacyjne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Zagnieżdżenie implantacyjne ma miejsce między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu. Jeżeli piąty dzień cyklu był w fazie płodnej cyklu, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Przed wytryskiem wydziela się prejakulat, który jest zdolny do zapłodnienia. Preejakulat (płyn ejakulacyjny) jest to wydzielina wydobywająca się z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Niedawne badania kliniczne wykazały, że w preejakulacie znajdują się żywe i ruchliwe plemniki. Proponuję powtórzyć test ciążowy– teraz jego wynik będzie już wiarygodny. 

Zsunięta prezerwatywa a ryzyko zajścia w ciążę

Witam, dręczy mnie jedno od pewnego czasu...4 dni przed okresem odbyłam stosunek zabezpieczony, partner nie kończył we mnie, lecz prezerwatywa mu się lekko zsunęła z podstawy członka, przesunął ją dłonią i była normalnie. Dostałam okres w wyznaczonym terminie, tylko pod koniec, w ostatni dzień miałam okropne bóle brzucha i mocne krwawienie, tak jak na początku (wypiłam 4 actimele, mam nietolerancję). Mdliło mnie... boje się tego, bo często słyszałam że wymioty i mdłości to objawy... lecz stosunek ciągle był zabezpieczony.

Odpowiedź:

4 dni przed okresem prawidłowo wyznaczone w cyklu są dniami niepłodnymi.Jeśli miała Pani miesiączkę w oczekiwanym terminie, to ciąża nie jest możliwa. Pisze Pani o nietolerancji laktozy, zatem mdłości najprawdopodobniej były wynikiem wypicia dużej ilości napoju zawierającego szkodliwy alergen. 

Śluz z małą ilością krwi – czy to ciąża?

Mam bardzo nieregularne okresy, w dodatku niedoczynność tarczycy. Potrafię nie mieć okresu dwa miesiące  Ostatnio zauważyłam na wkładce plamkę krwi jedną jedyną, od dwóch dni jak się podcieram na papierze jest śluz z małą ilością krwi. Współżyłam z chłopakiem jednak zawsze w zabezpieczeniu i nie ma raczej szans, żeby prezerwatywa pękła, zawsze sprawdzaliśmy, a jeśli włożył kilka razy bez prezerwatyw, to nigdy na pewno nie doszedł, bo wychodził na długo przed wytryskiem. Jak sądzicie, co może być przyczyną tego śluzu?

Odpowiedź:

Istotne jest, w jakim dniu cyklu pojawił się śluz podbarwiony krwią, tzw. plamienie. To plamienie może mieć wielorakie przyczyny, od zmian w narządzie rodnym po zmiany hormonalne. Tym bardziej, że ma Pani zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. Konieczna jest w tym wypadku konsultacja ginekologiczna. 

Biały śluz – objaw ciąży?  

Witam, mam pewien problem. Moje cykle trwają zazwyczaj 28-30 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 4 grudnia. Do stosunku doszło 11 grudnia. Teraz wypadają mi dni płodne. Odczuwam klucie w prawym jajniku i lekki ból podbrzusza. Towarzyszy temu biały, gęsty śluz, który bardzo mnie zaniepokoil, ponieważ zazwyczaj w dni płodne śluz był bardziej przezroczysty i rozciągliwy. Stąd moje pytanie, czy to normalny objawy, czy raczej objaw ciąży?

Odpowiedź:

Biały śluz może być oznaką rozwijającej się infekcji. Konieczna jest wizyta u ginekologa. Współżyła Pani siódmego dnia cyklu. Przy tak długich cyklach siódmy dzień należy najprawdopodobniej do fazy niepłodnej. 

Wytrysk na bieliznę a ryzyko ciąży

 Witam! Czy możliwe jest zajście w ciążę, jeśli chłopak miał wytrysk na moją dolną część bielizny?

Odpowiedź:

Nie, tylko bezpośredni kontakt narządów rodnych umożliwi przedostanie się plemników do szyjki macicy.. 

Dotykanie narządów intymnych a ciąża

Witam, 27 grudnia pieściłam się z chłopakiem, jego członek dotykał moich warg sromowych. Było to 5 dni przed planowanym okresem, który jeszcze się nie pojawił, a według moich obserwacji, wtedy raczej były dni niepłodne. Czy jest ryzyko, że zaszłam w ciążę?

Odpowiedź:

Nie można określić na pewno, że był to dzień niepłodny. Najprawdopodobniej tak. Możliwość zapłodnienia jest bardzo mała.

 

C.D.N.

X
Porozmawiajmy na czacie!