Zdrowe granice

Zdrowe granice
Opublikowano: 17 paź, 2020

Świadomość własnych granic jest kluczowa w tworzeniu harmonijnego i radosnego życia. Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy coś sprzyja naszej radości, czy wręcz przeciwnie – obniża poziom naszej energii życiowej.

Dziś chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami dotyczącymi stawiania zdrowych granic. Zaproponuję trochę inne podejście do tematu. W moim odczuciu zdrowe granice nie mają nic wspólnego z podziałami, murami czy oddzieleniem, a jedynie preferencjami, które nas określają. Na przykład, ja lubię lody waniliowe, a ktoś inny lody kawowe. W tym przypadku nasze preferencje smakowe określają nasze granice. 

Świadomość własnych granic jest kluczowa w tworzeniu harmonijnego i radosnego życia. Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy coś sprzyja naszej radości, czy wręcz przeciwnie – obniża poziom naszej energii życiowej.

Jednak jakże często spotykamy się z sytuacją, gdy nie bardzo umiemy określić dokładnie, czego chcemy albo co ulubimy. Łatwiej jest nam określić to, czego nie chcemy. I tu właśnie kryją się możliwości samopoznania, bo potrzebujemy kontrastu, czyli sytuacji „niechcianych”, aby uświadomić sobie, czego chcemy 🙂 

Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy dane wydarzenie sprzyja naszej życiowej energii, czy wręcz przeciwnie – obniża poziom naszej radości. Dlatego, jak w każdym moim poście, podkreślam wagę łączności ze swoimi emocjami i uczuciami. One są drogowskazem do poznania siebie i zamanifestowania życia, jakiego pragniemy, bo jeżeli nie wiadomo, czego chcemy, to otrzymujemy nie wiadomo co 😉 Ale wracając do tematu granic. Pamiętaj, że samopoznanie nie jest zadaniem na kila dni, jest to niekończący się proces, bo Ty cały czas się zmieniasz a razem z Tobą – Twoje preferencje i granice. 

W podróży do samopoznania przydatne z pewnością będą:

  • Uważność – obserwuj swoje reakcje, zauważaj, które osoby, myśli lub sytuacje wywołują Twój opór, a które Cię uskrzydlają.
  • Bądź otwarta na rożne doświadczenia w życiu, traktuj każdą sytuację, w której będziesz po raz pierwszy, jako możliwość sprawdzenia, „jak się czuję w tym momencie”. Nie przekreślaj z góry zaproszeń, nie rezygnuj z nowych wyzwań, niech każda nowość jest okazją poznania nowej siebie
  • Podążaj za głosem serca – radość jest głównym wyznacznikiem tego, kim jesteśmy i jak chcemy żyć, zawsze podążaj za tym, co sprawia Ci radość. 

Ponieważ poznawanie siebie, swoich granic i preferencji odbywa się poprzez kontrast proponuje teraz ćwiczenie: 

  • Podziel kartkę papieru na 3 części.
  • W pierwszej kolumnie wypisz wszystko to, czego nie lubisz, to na ogół jest dużo łatwiejsze. Pamiętaj, aby unikać uogólnień, takich jak np. nie lubię sportu.
  • W kolejnej kolumnie wpisz przeciwieństwo tego, czego nie lubisz.
  • W ostatniej kolumnie napisz, co kolumna nr 2 mówi o Tobie.

Poniżej przykład:

Nie lubięPreferujęCo to mówi o mnie
Sportów zespołowychSamotne spacery i pływanieWażna jest dla mnie samodzielność w działaniu
Pić dużo alkoholuSmoothies owocowo - warzywneWażne jest dla mnie zdrowie i dobre samopoczucie

Listę możesz cały czas uzupełniać. Ostatnia kolumna stanie się kompendium wiedzy o samej sobie. 

Teraz jeżeli już wiesz, czym są granice i jak rozwijać samoświadomość, czas na kolejny krok. Wyrażanie i obrona naszych preferencji. Gdy czytasz te słowa, pewnie myślisz, że będziesz musiała z kimś walczyć, aby wytrwać w swoich preferencjach, ale prawda jest taka, że jedyną osobą, z która przyjdzie Ci się zmierzyć, jesteś Ty sama 😉

Pamiętaj, że mówienie komuś TAK, jeśli naprawdę tego nie chcesz, jest mówieniem NIE samej sobie.

Więcej na temat: „jak mówić nie” w kolejnym wpisie. 

Dorota

Coach ICC, trener, specjalista psychologi pozytywnej. Od lat z pasją podążająca drogą samoświadomości i rozwoju. Fascynuje ją tematyka autentyczności i uzdrawiania relacji z samym sobą. Jej przekaz i entuzjazm inspirują, motywują do działania i towarzyszą w powrocie do własnej prawdy.

Zobacz również

HPV – co to jest?

HPV – co to jest?

HPV – CO TO JEST ? CZY JEST GROŹNE ? JAK SIĘ USTRZEC? HPV  to wirus. Nazywany inaczej wirusem brodawczaka...

Szczęście a przyjemność

Szczęście a przyjemność

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy przyjemność oznacza szczęście, a szczęście jest tożsame z przyjemnością?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *