Zdrowe granice 

Wewętrzny kompas 3.

Świadomość własnych granic jest kluczowa w tworzeniu harmonijnego i radosnego życia. Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy coś sprzyja naszej radości, czy wręcz przeciwnie - obniża poziom naszej energii życiowej.

Dziś chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami dotyczącymi stawiania zdrowych granic. Zaproponuję trochę inne podejście do tematu. W moim odczuciu zdrowe granice nie mają nic wspólnego z podziałami, murami czy oddzieleniem, a jedynie preferencjami, które nas określają. Na przykład, ja lubię lody waniliowe, a ktoś inny lody kawowe. W tym przypadku nasze preferencje smakowe określają nasze granice. 

Świadomość własnych granic jest kluczowa w tworzeniu harmonijnego i radosnego życia. Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy coś sprzyja naszej radości, czy wręcz przeciwnie - obniża poziom naszej energii życiowej.

Jednak jakże często spotykamy się z sytuacją, gdy nie bardzo umiemy określić dokładnie, czego chcemy albo co ulubimy. Łatwiej jest nam określić to, czego nie chcemy. I tu właśnie kryją się możliwości samopoznania, bo potrzebujemy kontrastu, czyli sytuacji „niechcianych”, aby uświadomić sobie, czego chcemy :) 

Poznajemy siebie poprzez doświadczenie własnych reakcji w rożnych sytuacjach, a nasze uczucia są wyznacznikiem, czy dane wydarzenie sprzyja naszej życiowej energii, czy wręcz przeciwnie - obniża poziom naszej radości. Dlatego, jak w każdym moim poście, podkreślam wagę łączności ze swoimi emocjami i uczuciami. One są drogowskazem do poznania siebie i zamanifestowania życia, jakiego pragniemy, bo jeżeli nie wiadomo, czego chcemy, to otrzymujemy nie wiadomo co ;) Ale wracając do tematu granic. Pamiętaj, że samopoznanie nie jest zadaniem na kila dni, jest to niekończący się proces, bo Ty cały czas się zmieniasz a razem z Tobą - Twoje preferencje i granice. 

W podróży do samopoznania przydatne z pewnością będą:

  • Uważność – obserwuj swoje reakcje, zauważaj, które osoby, myśli lub sytuacje wywołują Twój opór, a które Cię uskrzydlają.

  • Bądź otwarta na rożne doświadczenia w życiu, traktuj każdą sytuację, w której będziesz po raz pierwszy, jako możliwość sprawdzenia, „jak się czuję w tym momencie”. Nie przekreślaj z góry zaproszeń, nie rezygnuj z nowych wyzwań, niech każda nowość jest okazją poznania nowej siebie

  • Podążaj za głosem serca – radość jest głównym wyznacznikiem tego, kim jesteśmy i jak chcemy żyć, zawsze podążaj za tym, co sprawia Ci radość.

     

Ponieważ poznawanie siebie, swoich granic i preferencji odbywa się poprzez kontrast proponuje teraz ćwiczenie: 

  • Podziel kartkę papieru na 3 części.

  • W pierwszej kolumnie wypisz wszystko to, czego nie lubisz, to na ogół jest dużo łatwiejsze. Pamiętaj, aby unikać uogólnień, takich jak np. nie lubię sportu.

  • W kolejnej kolumnie wpisz przeciwieństwo tego, czego nie lubisz.

  • W ostatniej kolumnie napisz, co kolumna nr 2 mówi o Tobie.

 

Poniżej przykład:

 

Nie lubię

Preferuję

Co to mówi o mnie

Sportów zespołowych

Samotne spacery i pływanie

Ważna jest dla mnie samodzielność w działaniu

Pić dużo alkoholu

Smoothies owocowo - warzywne

Ważne jest dla mnie zdrowie i dobre samopoczucie

 

Listę możesz cały czas uzupełniać. Ostatnia kolumna stanie się kompendium wiedzy o samej sobie. 

Teraz jeżeli już wiesz, czym są granice i jak rozwijać samoświadomość, czas na kolejny krok. Wyrażanie i obrona naszych preferencji. Gdy czytasz te słowa, pewnie myślisz, że będziesz musiała z kimś walczyć, aby wytrwać w swoich preferencjach, ale prawda jest taka, że jedyną osobą, z która przyjdzie Ci się zmierzyć, jesteś Ty sama ;)

Pamiętaj, że mówienie komuś TAK, jeśli naprawdę tego nie chcesz, jest mówieniem NIE samej sobie.

Więcej na temat: "jak mówić nie" w kolejnym wpisie. 

 

Dorota – coach ICC, trener, specjalista psychologi pozytywnej. Od lat z pasją podążająca drogą samoświadomości i rozwoju. Fascynuje ją tematyka autentyczności i uzdrawiania relacji z samym sobą. Jej przekaz i entuzjazm inspirują, motywują do działania i towarzyszą w powrocie do własnej prawdy.
„W tym miejscu dzielę się z Tobą moim doświadczeniem i perspektywą, pomagam zrozumieć i uwolnić mechanizmy, które podcinają nam skrzydła. Zapraszam Cię do wspólnej podróży w głąb siebie. Nie mogę obiecać, że będzie łatwo, ale obiecuję, że warto. Zapraszam - Dorota ”

 

 

X
Porozmawiajmy na czacie!