Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o testach ciążowych

Wszystko co chciałabyś wiedzieć o testach ciążowych
Opublikowano: 17 paź, 2020

Mogłoby się wydawać, że w czasach Internetu o testach ciążowych wiemy już wszystko. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że w sytuacji stresowej, jaką niewątpliwie jest możliwość niespodziewanej ciąży, wiele kobiet wykazuje niepewność co do swojej wiedzy na temat rodzajów, działania i sposobu wykorzystania testów ciążowych. Zachęcamy więc do przeczytania poniższego tekstu i spokojnego usystematyzowania najważniejszych w tym względzie informacji.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa hormon ciążowy nazywany gonadotropiną kosmówkową – hCG. Hormon beta hCG jest wytwarzany przez kobietę około 8. dnia po zapłodnieniu. Wydzielany jest przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową w momencie, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy. Hormon można wykryć przez badanie moczu lub krwi. Testy ciążowe różnią się czułością na hCG, dlatego też, szczególnie we wczesnym stadium ciąży, mogą być zróżnicowane pod względem skuteczności. Poziom beta hCG przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży bardzo szybko wzrasta.

Rodzaje testów ciążowych

Wyróżniamy następujące rodzaje testów ciążowych:

  • płytkowe;
  • strumieniowe;
  • paskowe;
  • cyfrowe;
  • z krwi.

*Istnieje również możliwość przeprowadzenia testu ciążowego online. Taki test polega na podaniu odpowiedzi na pytania, które mają zweryfikować, czy dane objawy doświadczane przez kobietę wskazują na ciążę. Jak łatwo się domyślić, sposób ten może okazać się zupełnie niemiarodajny. Nie bazuje na obecności beta hCG we krwi, dlatego nie będzie przedmiotem naszych rozważań.

Najczęściej wybieranym testem jest test płytkowy. Ma on kształt prostokąta z dwoma okienkami. W mniejsze okno zakrapla się mocz, a w większym odczytuje się wynik testu. 

Strumieniowy test ciążowy kształtem przypomina flamaster. Posiada on specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola do odczytu.

Test paskowy ma trzy opcje wyniku: pozytywny, negatywny, błędny. Pasek testowy zanurza się odpowiednią stroną w pojemniku z moczem. Po uzyskaniu czerwonego koloru u dołu paska test wyciąga się, a wynik odczytuje się między 3. a 10. minutą od wyciągnięcia paska.

Cyfrowy test ciążowy jest bardziej zaawansowaną formą testu strumieniowego i paskowego. W miejscu, w którym w tradycyjnych  testach pojawiają się barwne kreski, w testach cyfrowych znajduje się wyświetlacz. Wyniki takiego testu pojawiają się w postaci plusa lub minusa, mogą być również przedstawione w formie komunikatu słownego.

Test z krwi nie należy do grupy testów domowych, wykonywany jest w gabinecie zabiegowym. Daje on pewniejszy wynik niż test z moczu, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zrobić test z krwi. Wyróżniamy dwa rodzaje testów z krwi. Test ilościowy pozwala określić dokładną ilość hormonu hCG we krwi. Jest przyjęte, że wynik poniżej 10 mlU/ml wykazuje brak ciąży u pacjentki. Ciążę natomiast stwierdza się, kiedy wynik badania przekroczy 25 mlU/ml. Jeśli wynik badania waha się między 10 a 25 mlU/ml, to jest on niejednoznaczny. W takiej sytuacji należy wykonać badanie powtórnie, np. po tygodniu. Badanie ilościowe nie służy jedynie do stwierdzenia ciąży. Ze względu na fakt, iż stężenie gonadotropiny kosmówkowej wzrasta z każdym tygodniem, badanie jest wykorzystywane do określenia dokładnego wieku ciąży. Z kolei test ciążowy z krwi jakościowy określa, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej przekroczyło poziom 25 mlU/ml. W przypadku wyniku wyższego od podanego potwierdza się u kobiety ciążę. Na wyniki testu z krwi czeka się ok. 48 godzin. Jego cena wynosi ok. 25-35 zł.

                                                                                                                                ***

Już w sierpniu druga część artykułu, w której zajmiemy się następującymi zagadnieniami:

  • ceny testów ciążowych;
  • termin przeprowadzenia testu;
  • sposób przeprowadzania testu;
  • sposób odczytania wyniku.

Konwalia

Jestem Konwalia i tak jak Edyta Geppert śpiewam życie: tak, jak czuję – najserdeczniej. Chciałabym, żeby każdy mój tekst na tym blogu sprowadzał się właśnie do tego, co zawarłam w tytule. Nic więcej.

Zobacz również

HPV – co to jest?

HPV – co to jest?

HPV – CO TO JEST ? CZY JEST GROŹNE ? JAK SIĘ USTRZEC? HPV  to wirus. Nazywany inaczej wirusem brodawczaka...

Szczęście a przyjemność

Szczęście a przyjemność

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy przyjemność oznacza szczęście, a szczęście jest tożsame z przyjemnością?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *