Codzienna pielęgnacja włosów

Od kiedy pamiętam,  piękne, zdrowe włosy były dla mnie jednym z atrybutów kobiecego piękna. Jako mała dziewczynka zapuszczałam włosy do pasa i co wieczór prosiłam mamę o zaplecenie warkocza, abym rano mogła cieszyć się pięknymi falami. Uwielbiałam wizyty u fryzjera i miałam całą kolekcję kolorowych spinek,  z których mogłam wyczarować najbardziej śmiałe i szalone fryzury.

Kiedy dorosłam, bardziej niż na odważnych fryzurach zaczęło zależeć mi przede wszystkim na tym, aby moje włosy były po prostu zdrowe. Muszę jednak przyznać, że zajęta codziennymi obowiązkami zaniedbałam pielęgnację włosów. Codziennie myłam włosy, ale szkoda mi było czasu na nakładanie odżywki, a maseczka lądowała na mojej głowie średnio raz na miesiąc. Po latach pielęgnacyjnej ignorancji moje włosy były w opłakanym stanie...  Kiedy związywałam je w kucyk,  wszystko na pozór wyglądało dobrze. Gdy jednak chciałam rozpuścić włosy, moim oczom ukazywała się smutna prawda: zniszczone końcówki, przesuszone strąki i brak objętości oraz blasku. Z pewnością nie o takiej czuprynie marzyłam jako mała dziewczynka. Smutny widok, który zobaczyłam, zmotywował mnie jednak do rozpoczęcia poszukiwań, w jaki sposób mogę przywrócić moim włosom dawny blask. Początkowo obawiałam się, że jedyne propozycje, jakie znajdę w Internecie, znacząco uszczuplą mój portfel i będą wymagały ode mnie przeprowadzenia szeregu skomplikowanych zabiegów. Zastanawiałam się, skąd ja na to wszystko wezmę czas i pieniądze...

Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy odkryłam, że droga do pięknych włosów prowadzi głównie poprzez wprowadzenie małych zmian w codziennej pielęgnacji, a zakup nowych kosmetyków z pewnością nie doprowadzi mnie do bankructwa.

Jeżeli jesteście ciekawe, jak niewiele trzeba, aby cieszyć się zdrową i lśniącą czupryną, to zapraszam Was do zapoznania się z tymi 10 krokami.

  1. Przed rozpoczęciem mycia włosów koniecznie rozczesz wszystkie pasma.
  2. Mycie: wlej niewielką ilość szamponu do słoika lub małej miseczki, dodaj wody. Energicznie wymieszaj wodę oraz szampon aż powstanie piana, następnie powstałą pianą zacznij myć włosy w całej długości. Pozostałą zawiesinę wylej na czubek głowy i dokładnie wmasuj ją w skórę głowy. Mycie włosów w podany sposób (jest to tak zwana metoda kubeczkowa) powoduje, że włosy są mniej splątane, mniej wysuszone, a zużycie kosmetyku znacząco spada. Aplikacja szamponu bezpośrednio na skórę głowy powoduje często znaczne podrażnienia. Możemy też zmieszać bezpośrednio wodę z szamponem w buteleczce z pompką.
  3. Po nałożeniu odżywki lub maseczki do włosów wyczesz włosy szczotką. Dzięki temu masz pewność, że kosmetyk został równomiernie rozprowadzony, a włosy po wysuszeniu nie będą splątane.
  4. Po umyciu włosów do odsączenia nadmiaru wody użyj bawełnianej koszulki, która jest znacznie delikatniejszaod tradycyjnego ręcznika, a dodatkowo lepiej wchłania wilgoć. Dzięki wykorzystaniu koszulki nasze włosy nie będą napuszone, a ich struktura nie zostanie naruszona.
  5. Jeżeli zależy Ci na większej objętości, susz włosy ze spuszczoną głową.Włosy zostaną podniesione, a dodatkowo poprawi się ukrwienie skóry głowy.
  6. Końcówki włosów zabezpiecz wybranym serum, dzięki czemu włosy zostaną wygładzone, nie będą tak podatne na puszenie i plątanie oraz zabezpieczysz je przed urazami mechanicznymi. Warto jednak zmieniać rodzaj serum co kilka użyć,gdyż włosy potrafią bardzo szybko przyzwyczaić się do tego preparatu.
  7. W wolnej chwili wykonuj masaż skóry głowy. Możesz zakupić w tym celu specjalny wałek wieloigłowy, mały masażer lub możesz po prostu wykorzystać swoje palce.
  8. Raz w tygodniu staraj się wykonać peeling skóry głowy z wykorzystaniem składników,które znajdziesz w domowej spiżarni, cukier, sól, kawę czy też sodę oczyszczoną. Regularnie wykonywany peeling przede wszystkim oczyszcza oraz poprawia ukrwienie skóry głowy. Temat peelingu skóry głowy wydaje mi się na tyle ciekawy i mało znany, że postaram się napisać o nim oddzielny artykuł.
  9. Pamiętaj, by raz na tydzień wyczyścić swoją szczotkę i inne akcesoria, których regularnie używasz. To właśnie szczotka każdego dnia ściąga z naszej głowy kurz oraz inne zanieczyszczenia nagromadzone podczas całego dnia.

10. Poza tym: pij dużą ilość ziół, które nie tylko poprawią kondycję włosów, ale również  wpłyną na poprawę nastroju oraz stan cery.

Spróbujcie wprowadzić podane  wskazówki w życie, a gwarantuję Wam, że już nigdy nie wrócicie do starych nawyków. Pamiętajcie jednak, że kluczem do sukcesu jest systematyczność oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was pomocny.

 

25.04.2020

Natalia- pasjonatka fotografii i zdrowego stylu życia. Uwielbia kolekcjonować wspomnienia, zatrzymując je w kolejnych kadrach. Zakochana w podróżach, dobrym jedzeniu, a przede wszystkim w drugim człowieku.  Każdy dzień zaczyna od uśmiechu i filiżanki dobrej kawy.
 
X
Porozmawiajmy na czacie!