Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?
Opublikowano: 10 kw., 2021

Ciąża niespodziewana a planowana

Wiadomość o ciąży jest zawsze zaskakująca – czy się tę ciążę planowało, czy też wręcz przeciwnie. Informacja ta może być długo wyczekiwana i być najlepszym dobrem, jakie nas spotkało. Jednak nie zawsze odbieramy ją tak pozytywnie. Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej. W momencie, kiedy mamy kochającą osobę obok, a upragniona ciąża jest już w planie od kilku lat, wiadomość ta może być cenna i pożądana. Natomiast kiedy nie możemy liczyć na ojca dziecka lub gdy mamy problemy finansowe, bądź jesteśmy bardzo młodzi i wciąż sporo edukacji przed nami, informacja o ciąży może wywołać frustrację.

Ciąża nieplanowana nie oznacza sytuacji bez wyjścia

Ciąża nieplanowana zdarza się wielu kobietom. Może zaskoczyć nawet już dojrzałe, z kilkorgiem dzieci, mamy. W tym przypadku, przy wsparciu męża, kobieta może poradzić sobie z kolejnym etapem rodzicielstwa, jeśli porozmawia z ukochanym szczerze i otwarcie. Zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu jakiegoś kryzysu w związku kolejne dziecko wydaje się trudnym tematem. Małżonka nie chce rozmawiać z mężem na ten temat i sama podejmuje decyzje, niekoniecznie dobre i słuszne. Bywa i tak, że to ojciec dziecka nie wspiera i sam ma trudności z akceptacją tej sytuacji. Może się jednak okazać, iż ciąża ta będzie lekarstwem, że pozwoli na odbudowanie więzi z partnerem. Nastolatka natomiast przeważnie nie ma wsparcia ze strony ojca dziecka – najczęściej rówieśnika. Nie oznacza to jednak, że dana sytuacja jest bez wyjścia.

Podzielenie się informacją o ciąży kluczem do uzyskania wsparcia

Bardzo dobrze jest, gdy mamy kogoś bliskiego, komu można zaufać i się zwierzyć: partnera, przyjaciół, rodziców czy ukochaną babcię. Jeśli nie możemy liczyć na kogoś bliskiego, to istnieje sporo organizacji, których członkowie pomagają w takich sytuacjach. Grupy ludzi, którzy są do tego powołani, znajdzie lekarzy zajmujących się prowadzeniem ciąży, wesprze finansowo cały okres ciąży oraz pomoże w pierwszym etapie rozwoju dziecka po porodzie, a czasem tylko wysłucha i doradzi kroki najlepsze dla konkretnej kobiety. Warto pamiętać, że kobieta w ciąży nieplanowanej nie będzie pozostawiona sama, zwłaszcza kiedy bliscy nie potrafią bądź nie chcą pomóc.

Rodzice najlepszym wsparciem bezinteresownej miłości

Często gdy jesteśmy w wieku nastoletnim czy mieszkamy z dala od domu, bo jesteśmy już samodzielni, wydaje nam  się, że na rodzicach nie można polegać. Czujemy lęk przed otwarciem się przed nimi, często bezpodstawnie. Rodzice kochają nas bezinteresowną miłością i nie chcą, byśmy popadli w jakieś tarapaty. Mimo różnych relacji, jakie mamy z rodzicami, warto znaleźć w sobie odwagę i spróbować porozmawiać z nimi szczerze. Rodzice mimo naszej samodzielności czy nawet dorosłości zawsze traktują nas z opiekuńczością rodzicielską, choć nie zawsze potrafią to okazać. Oczywiście wstyd przyznać się do błędu czy porażki. Rodzice w pierwszej fazie szczerej rozmowy mogą nie tryskać radością i wręcz obwiniać nas za brak rozsądku, ale kiedy sobie to przemyślą, zdecydowanie pomogą nam w podjęciu najważniejszych decyzji związanych z ciążą. Kochają nas przecież i chcą dla nas jak najlepiej. Trzeba tylko odważyć się na poważną i szczerą rozmowę.Sami często byli w trudnych sytuacjach i wiedzą, ile mogliby stracić, gdyby nie okazali empatii i wsparcia. Poza tym może właśnie będą gotowi i chętni, by sprostać zadaniom babci i dziadka.

Jak ogłosić cudowną wiadomość?

Można zaskoczyć rodziców informacją o ciąży na wspólnym obiedzie. Tradycją w mojej rodzinie było przyniesienie szampana. Rodzice mogą też dostać miniprezenciki związane z akcesoriami dla dzieci,  jak buciki czy kubeczki  z notatką, że zostaną babcią i dziadkiem. Niektórzy zamawiają specjalne torty na tę okazję. Można wręczyć dziadkom pierwsze zdjęcie USG, nawet wklejone w drzewo genealogiczne. Jakiekolwiek prezenty niespodzianki sobie umyślimy, czeka nas zapewne miłe zaskoczenie. Najważniejsze, byśmy umieli porozmawiać szczerze i otwarcie i w tych najtrudniejszych sytuacjach zwyczajnie poprosić o wsparcie. Na początku może wcale nie być tak kolorowo, ale warto podjąć te odważne kroki, by już od wczesnych etapów zbudować więź z przyszłą babcią i dziadkiem.

Zobacz również

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *