Faza ciałka żółtego

Cykl miesiączkowy
Opublikowano: 17 paź, 2020

Faza ciałka żółtego, inaczej faza lutealna, to druga faza cyklu miesiączkowego, która trwa od owulacji do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Długość tej fazy jest zazwyczaj stała dla każdej kobiety i wynosi średnio 12-16 dni. 

W miejscu pękniętego pęcherzyka, z którego wydostała się dojrzała komórka jajowa, tworzy się ciałko żółte (z łaciny corpus luteum). Produkuje ono progesteron oraz estrogen (w małej ilości). Progesteron, który dominuje w drugiej fazie cyklu, ma m.in. za zadanie rozpulchniać błonę śluzową macicy (w przypadku zapłodnienia zagnieżdża się w niej zarodek). Jego ważną funkcją jest również blokowanie dojrzewania następnego pęcherzyka. Dlatego w jednym cyklu nie ma nigdy drugiego jajeczkowania. Progesteron może też powodować nieznaczne napięcie i obrzmienie piersi, szczególnie odczuwane kilka dni przed miesiączką. W tym czasie wiele kobiet odczuwa także zwiększoną pobudliwość nerwową, bóle głowy czy bóle nóg. Są to niektóre z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Ciałko żółte zanika, mniej więcej, po 12-16 dniach od owulacji. Jeżeli jednak doszło do poczęcia, ciałko żółte dalej się rozwija i wydziela progesteron (nazywany hormonem ciążowym lub hormonem macierzyństwa). Dzieje się tak przez pierwsze miesiące ciąży, potem funkcję tę przejmuje łożysko.

Konwalia

Jestem Konwalia i tak jak Edyta Geppert śpiewam życie: tak, jak czuję – najserdeczniej. Chciałabym, żeby każdy mój tekst na tym blogu sprowadzał się właśnie do tego, co zawarłam w tytule. Nic więcej.

Zobacz również

Szczęście a przyjemność

Szczęście a przyjemność

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy przyjemność oznacza szczęście, a szczęście jest tożsame z przyjemnością?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Porozmawiajmy na czacie!