Czy możliwe jest dodatkowe jajeczkowanie?

jajeczkowanie
Opublikowano: 17 paź, 2020

Jajeczkowanie, czyli owulacja (po łacinie ovum znaczy jajo), to moment w cyklu miesiączkowym, w którym komórka jajowa wydostaje się z jajnika.

Jest to moment kulminacyjny cyklu i dzieli go na dwie fazy: przed jajeczkowaniem (faza dojrzewania pęcherzyka) i po jajeczkowaniu (faza ciałka żółtego). W jajnikach znajduje się wiele pęcherzyków pierwotnych z niedojrzałymi komórkami jajowymi. W okresie dojrzałości płciowej kobiety w każdym cyklu miesiączkowym dojrzewanie rozpoczyna kilka pęcherzyków, ale do pełnej dojrzałości dochodzi zwykle tylko jeden. Gdy pęcherzyk osiąga ok. 2 cm średnicy, pęka pod wpływem wyrzutu lutropiny (LH) wytwarzanej przez przysadkę mózgową, a dojrzała komórka jajowa zostaje zassana do jajowodu (jeżeli nie ma hormonu LH, co często zdarza się w okresie przekwitania, pęcherzyk nie pęka i nie ma jajeczkowania; w pęcherzyku może utworzyć się wtedy ciałko żółte, zwykle słabsze, a komórka jajowa zanika). Komórka jajowa ma średnicę 0,15 mm i po jajeczkowaniu żyje ok. 12 godzin. Jeśli w tym czasie nie spotka się z plemnikiem i nie zostanie zapłodniona, zanika, a ok. 14 dni później występuje miesiączka.

Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest dodatkowe jajeczkowanie, sprowokowane zwłaszcza przez jakieś trudne przeżycia, stres. Otóż dodatkowe jajeczkowanie nie występuje. Przeciwdziała temu progesteron – hormon ciałka żółtego pojawiający się tuż po owulacji. Nawet w dłuższych cyklach możliwe jest tylko jedno jajeczkowanie. Może się jednak zdarzyć, że równocześnie dojrzewają i wydostają się z jajnika dwie komórki jajowe lub nawet więcej, co może być przyczyną ciąży mnogiej, ale następuje to zawsze w ciągu jednej doby, ponieważ jest to uwarunkowane działaniem lutropiny. Zatem nie należy obawiać się dodatkowego jajeczkowania, a wszelkie doniesienia na temat jego występowania trzeba potraktować jako mity. Organizm kobiety został „wymyślony” w niezwykły sposób, wszystkie procesy w nim zachodzące mają na celu harmonijne, ale i efektywne działanie ciała. Dotyczy to również cyklu miesiączkowego, w którym występuje tylko jedno jajeczkowanie.

Konwalia

Zobacz również

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *