Co zrobić, gdy do związku wkrada się nuda?

Opublikowano: 15 lut, 2021

Nuda – co to jest
Nuda, zgodnie z definicją języka polskiego, to uczucie przygnębienia, zniechęcenia, spowodowane bezczynnością, monotonią życia. Psycholodzy określają, iż nuda to negatywny stan emocjonalny, spowodowany jednostajnością, brakiem wrażeń, powtarzającymi się czynnościami. Traktuje się ją nawet jako odmianę frustracji czy stresu. Ten przewlekły stan może stać się dla nas zagrożeniem. Przedłużająca się nuda może zwiększyć ryzyko chorób serca i układu krwionośnego, niechęć do podejmowania nowych działań, zaburzenia koncentracji, snu, nadwrażliwość emocjonalną; może też doprowadzić do depresji. Nudząc się, sięgamy chętniej po używki, które potęgują problem.

Skąd się bierze nuda?
Ten emocjonalny stan ma różne przyczyny. Według psychologów powodem nudy jest często trudność w skupieniu uwagi oraz brak zrozumienia swoich emocji, a w skrajnych przypadkach nuda wynika z braku określonego celu i sensu swojego istnienia. Przyczyną tej emocji jest również brak określonego hobby, zainteresowań, które pozwalają ludziom czerpać przyjemność. Niektórzy ciągle poszukują nowych wrażeń, urozmaicenia, różnorodności, by aktywizować się do działania.

Nuda w związku
Kiedy nuda „zagląda” do relacji damsko-męskiej, zazwyczaj świadczy to o tym, że życie, które razem prowadzi kobieta i mężczyzna, przestało być dla nich interesujące. Rutyna i powtarzalność codziennych czynności powodują utratę cierpliwości i sensu wykonywania działań. Cechy bądź zainteresowania partnera, które kiedyś nas fascynowały, tracą na swej wartości, a nawet mogą stać się w naszych oczach wadą tej osoby. Nudzić się możemy razem lub osobno. Kiedy spędzamy czas wspólnie, nuda nie jest tak nieznośna i raczej krótkotrwała. Gorzej, jeśli spędzamy więcej czasu osobno i oddalamy się od siebie.

Nuda jako pozytywny zwrot w relacji
Uczucie pustki jest często zjawiskiem alarmującym. W dzisiejszych czasach niestety postrzegane jest jako bodziec do rozstania. Są psycholodzy, którzy przyjmują nudę jako normalny etap w relacji, który może stać się nowym etapem miłości i pogłębieniem związku. Psychoanalityk Adam Phillips uważał, że dzięki nudzie człowiek uczy się oczekiwać na coś interesującego i może zainicjować coś kreatywnego.

Zatem stan ten może być frustrujący i melancholijny, ale również twórczy i motywujący do wprowadzenia pewnych nowości i zmian. Nuda to nie koniec świata i jeśli nie skupimy się na niej samej, a na tym, że można z niej skorzystać, to jest szansa na dojrzałość w związku. Ludzie, którzy nie rozumieją, iż nuda jest normalnym etapem relacji, odbiorą to jako powód do rozstania. Miłość i nuda tak naprawdę współistnieją razem w związku. Są różne etapy ich ewolucji. Badania na ten temat pokazują, iż między czwartym a siódmym rokiem związku następuje moment zmiany.

Jak wyjść z nudy?
Co zrobić, żeby nuda nie stała się początkiem końca, a cudownym przejściem w nowe? Z mojego prawie 20-letniego doświadczenia bycia w jednym związku wynika, że wiele zależy tylko od nas, od naszej postawy. Ludzie się zmieniają i ich potrzeby również. Na relację ma wpływ otoczenie, środowisko pracy, rodzina, itd. Para, która dopiero się poznaje, ma szansę zbudować swą jedność poprzez częste przebywanie ze sobą. Na początku relacji istnieje silna potrzeba wzajemnego kontaktu. Z biegiem lat uczucie nowości i pobudzenia maleje. Warto wówczas coś zmienić. Niewątpliwie różne sytuacje życiowe jak urodzenie dziecka czy zmiana pracy, nowe hobby, zdobycie niezależności finansowej itd. urozmaicają relację, budują ją według nowych struktur wartości. Niestety, w wieloletnich małżeństwach, w sytuacjach, kiedy dzieci dorastają, również dochodzi do stagnacji i pustki. O relację trzeba dbać, by owocowała na kolejne lata. Dzisiejsze nastawienie wielu młodych par, a nawet małżeństw, skupia się wyłącznie na indywidualnych potrzebach, często kosztem drugiej osoby, a nie na potrzebach związku jako całości.

Czy możliwe jest, by nie doświadczać nudy?
Miłość polega w głównej mierze na spełnianiu potrzeb partnera. Często trzeba pójście na kompromis, akceptować zainteresowania drugiej osoby oraz zdobyć się na pewną elastyczność. Narzędziem niezbędnym do budowy dobrej relacji jest rozmowa z partnerem o wspólnych wątpliwościach, obawach, wartościach. Nie ma takiej sytuacji, która jest bez wyjścia. Przecież kiedyś mnie fascynowało to, że mój chłopak ma swoje zdanie na każdy temat lub, że gra w piłkę wieczorem. To nasze oczekiwania się zmieniają i wówczas rodzi się potrzeba zmiany. Wiadomo, że kiedy są małe dzieci, to piłkarz bardziej potrzebny jest w domu niż na boisku i powinien być świadomy zmian priorytetów i to zaakceptować. Życie polega na tym, że ciągle wszystko się  zmienia, my, nasze wartości czy sytuacje, w których uczestniczymy.  Dla niektórych ludzi nuda nie jest w ogóle możliwa, a nieustanne przemiany  stają się codziennością. Ponoć tylko ludzie nudni się nudzą. Dla jednych codzienne gotowanie obiadu  jest rutyną, a dla innych  stanowi przyjemność i daje poczucie spełnienia i satysfakcji. Niektórzy psycholodzy uważają, iż stabilizacja i monotonia w związku skutkuje poczuciem bezpieczeństwa i komfortem psychicznym. Reasumując, poddanie się nudzie jest w dużej mierze uzależnione od nas i naszego patrzenia na świat. Stały powinien być tylko partner z jego zmieniającą się, aczkolwiek nieustanną miłością.

Beata
Mężatka od 15 lat, mama dwójki dzieci, z wykształcenia ekonomistka. Moją pasją są książki, śpiew i rodzinne wypady w góry.

Zobacz również

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *